Agneta

Používáte slova „neopřu (neopřela bych) o tebe ani kolo“?

Jak asi toto úsloví vzniklo? Je ve vašem okolí člověk, o něhož byste si kolo opřeli?:DDD

Nejlepší odpověď
annas

Osobně nepoužívám, ale několikrát jsem se s tímto rčením setkala i zde na Odpovědích.

Možný původ? Přenesení významu jako u většiny úsloví.
Vcházím z toho, že pokud není kolo v provozu, je třeba je opřít o stojan, o zeď, o sloup, o něco pevného, co je udrží a zabrání jeho pádu, třeba i zničení.

Kolo opíráme o něco pevného. Člověk, který nemá pevný charakter, je snadno ovlivnitelný, nepodpoří druhého, neuznává jiné názory, nepřizná svou chybu, nepomůže, často i zradí, je nepřející atd., nemůže být oporou pro nikoho a pro nic.

Neopřu o tebe ani kolo – užívá se tedy ve vztahu k člověku, k němuž nemáme důvěru, proto nemůže být naší oporou. .

Takovýto jedinec umožní " pád kamaráda", neochrání ho před různým nebezpečím, pádem skutečným či pomyslným, stejně jako vratký stojan nezabrání pádu kola.

Bohužel, i lidé, kteří jsou na jedné lodi, dovedou druhého hodit přes palubu, protože neumí chápat ani pochopit… O takové jedince opravdu kolo raději neopírat.

Další odpovědi
gecco

Spíše ve třetí osobě – „o tu/toho bych ani kolo neopřel“ – ano, používám…
😉
Ve smyslu, že jde o tak odpornou (protivnou, hloupou, nepříjemnou) osobu, že ani svému kolu bych takovou zkušenost ne(do)přál…
___
A jo – mám v okolí lidi, o které se mohu opřít i já celý, nejen to kolo.
😉

quentos

taky spíš ve třetí osobě…
jo, najde se :{)>
Doplňuji:
ovšem moc ne, protože ode mě jako od necyklisty to nezní moc věrohodně ;{))>

anonym

Řekl si:" pěkná,ale poněkud vykřápaná"a šel dál.