Stříbrný

Používáte při pájení kyselinu nebo něco jiného?

Četl jsem o použití acylpirinu, což je kyselina ....., dříve jsem používal HCl do které jsem hodil myslím kousek olověného závaží z disku (nevím proč, ale slyšel jsem to). Jinak používám klasickou pájku (cín) s kalafunou uvnitř.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Kdysi jsem potreboval napajet puvodne pribodovany plisek (na baterku), tak jsem pouzil acylpirin - slo to, ale se trasnym smradem...
Bezne mi staci trubickovy cin...
;-)

Další odpovědi:

Bronzový

Občas, někdy není vyhnutí. Používám přípravek, který není příliš agresívní (nepamatuji si název, nálepka se sloupla). Při pájení licny ale pozor, jednotlivé drátky se časem užírají, pokud tam zůstane po pájení zbyteček takové kapaliny. Mám jednu nepříjemnou zkušenost z oprav radiostanic, kde takto odcházely po letech mezifrekvenční filtry soustředěné selektivity složené ze 6 cívek vinutých vf lankem. Jednotlivé drátky postupně odpadávaly od pinů, činitel jakosti cívek se snižoval, až přijímač "ohluchl" docela.

Stříbrný

Acylpyrin se používá na pájení smaltovaných vodičů v elektrotechnice. Na pájení lze použít pájecí vodu – chlorid zinečnatý- tzv. převařená kyselina HCl+Zn, dále trubičková cínová olovnatá pájka s tavidlem, cínová pájka + kalafuna.

Bronzový

Nepoužívám, vždy mi stačil trubičkový cín.

Stříbrný

Do HCl se házel kousek zinku, nikoliv olova, a říká se tomu klempířská pájecí kapalina, protože to používají klempíři při pájení pozink plechů benzínovou kolbou. Pájedla jako taková se dělí na oplachové a bezoplachové. Oplachové, mezi něž patří i ta klempířská kapalina, se po pájení musí opláchnout, protože by spoj nebo jeho okolí začal korodovat. Proto je to nevhodné pro pájení elektroniky, voda by mohla zatéct do nějaké cívky nebo kondenzátoru. Já používám samozřejmě trubičkovou pájku a i k ní mám po ruce pájecí pastu a kalafunu, přidávám podle potřeby. Pájecí pasty a rovněž kalafuna jsou bezoplachová pájedla.

nejlepší je cín

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 880
Zlatý annas 867
Zlatý quentos 859
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 472
Zlatý marci1 458
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.