annas

Používáte po jídle párátko?Neznáte historii tohoto kousku dřívka?

Nejlepší odpověď
tuCZek

No já bych řekl že párátko jako takové bylo mezi lidmi (nejspíš už mezi neandrtálci) odjakživa.
(kousek dřívka,kosti atp.)
I šimpanzi v přírodě si vrtají v zubech kouskem dřívka.

Další odpovědi
iceT

Párátka používali již staří Římané. Zmínku o něm najdeme např. u básníka Martiala (1. stol. n. l.). Mezi nejoblíbenější patřila párátka z aromatického dřeva ze stromů, které rostly na ostrově Chios v Egejském moři.

Někdy kolem roku 1590 se dostala párátka až do Francie a brzy se rozšířila, zejména ve vznešené společnosti. Každý si na hostiny nosil své párátko. To si zabodl do ovoce nebo dezertu a jeho pomocí bral potravu z misky (podobně jako my dnes “jednohubky”) a zároveň si čistil zuby.

V době renezance se párátka stala luxusními předměty. Měla zlatá držátka zdobená perlami nebo drahými kameny. Některá renezanční párátka jsou skutečnými uměleckými díly.

V 18. století nosili lidé párátka v drahocenných pouzdrech. Takové pouzdro měla i Marie Antonietta. Básník Friedrich Schiller měl párátko ze slonové kosti s ručně malovanými postavami z řecké mytologie.

Párátka se stala i předmětem sbírek. Ta dnešní tam však asi nebudou.

Párátko je drobná dřevěná pomůcka sloužící k vynětí uvízlé potravy z mezizubních prostor. Jedná se o tenkou podlouhlou tyčinku (špejli) zakončenou hrotem. A to buď na jedné nebo na obou stranách. Je doporučeno již jednou použité párátko nepoužívat k účelům výše zmíněným podruhé a nepůjčovat je svým spolustolovníkům.
Párátko bývá některými jedinci využíváno též k účelu odstranění ušního mazu ze zvukovodu. K tomuto účelu se párátko obalí kouskem vaty.

vagra

Pokud jde o zaznamenanou historii párátka, tak ho opravdu znali už staří Římané. Decentně se jím při lukulských hostinách šťourali v ústech. V roce 1600 se za francouzského krále Jindřicha IV. provdala dcera velkovévody toskánského Marie Medicejská. V bohaté výbavě si kromě jiného přivezla i párátka. To už to nebyly jen štěpiny z vonného dřeva ze stromů na ostrově Chios, které používali Římané, ale stříbrné a zlaté skvosty.

Zdroj: zkráceno z-http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/206562235­300041/