Bunnik

Používáte olivový olej na smažení?

Snažila jsem se hledat na netu, jak to tedy je, zda se to smí či ne… a vypadá to, že se to smí, že je to zdravější, dokud se nedosáhne tzv. kouřového bodu (což nevím, co je), pak se vlivem teploty začínají dít uvnitř oleje nějaké chemické změny, kdy je naopak nezdravý…

Vyznáte se v tom někdo?

Nejlepší odpověď
anonym

já ho používám spíš jen do salátů,ale tady je návod i na smažení
http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­fo/strava/oli­vovy_olej_a_zdra­vi_olej_jako_vse­lek_.html

Další odpovědi
hanjimka

5ekla bych že smažení na extra virgin je škoda.Proto je tak kvalitní,že se dělá za studena.Tak púroč ho přepalovat?A navíc je dost drahý tak ho neničit tepelnou úpravou.

hanulka11

Olivových olejů je více druhů , bude lepší než se tady rozepisovat, když si to přečtete

Máte pocit, že by se na olivovém oleji nemělo smažit? Olivové oleje jsou naopak na smažení velice vhodné – obecně pro ně platí to, že se při smažení nepřipalují tak rychle, jako běžné tuky. Dokáží totiž lépe odolávat vysokým teplotám. Více se dozvíte zde.

Doplňuji:
když jsem v Řecku tak tanm se používá výhradně olivový olej /protože mají svůj domácí / ale poroz opět si vyrábí více druhů tzv.první lisování a pak se lisují ty zbytky z lisováni a to už je rozdíl v kvalitě a oni svá jídla většinou smaží či grilují a jídla jsou velice chutná . Proto když si olej kupujete dobře si přečtěte k čemu je určen a nešetřete ,to se nevyplácí.

Zdroj: http://www.mo­nini.cz/kvali­ta.html

rybíz

Používáme na smažení slunečnicový. Olivový je nepřiměřeně drahý a zas tak velký rozdíl v tom není. Je lepší asi jen do salátů apod.za syrova.