bolak

Používáte někdo sušičku? Jak dlouho zhruba trvá sušení prádla v ní, a na kolik Kč asi tak vyjde jedno sušení?

Dobře, a co kdybych si vybral ty nejlevnější kusy, nebo kombinaci pračky se sušičkou?

http://susicky­.heureka.cz/can­dy-gcc-581-nb/
http://pracky­.heureka.cz/in­desit-iwde-7105-b/specifikace/#sec­tion

Mě tam totiž mate jedna věc, oni maj tyhle „levné typy“ velkou spotřebu, třeba 5 nebo 6 kWh, a když jsem se ptal na ty kombinovaný v krámě, jak dlouho to trvá (praní+sušení), tak mi řekli že 6 hodin, ale to nějak nedává smysl, to by přece jedno vyprání a usušení prádla v týhle sušičce muselo sežrat 36kWh, to znamená 180Kč, a to se mi zdá jako blbost… Nebo to tak skutečně je?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Používám kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem. Podle typu prádla trvá sušení 80 až 120 minut. Na kolik to vyjde jsem nezjišťovala. Na štítku má uvedenou energetickou třídu A.

Další odpovědi
cynique

Používám kondenzační sušičku cca 15 let, bez TČ, v třídě C. Maximální doba je do 120 min (=5–6kg froté ručníků). Suším všechno, kromě vlnených hadrů. U mě cca 4kg bavlny x 0,7kWh x 2,96Kč = 8.29Kč.

Osobně se domnívám, že tepelné čerpadlo v sušičkách je „slepá větev“ a je to pouze takový kapric výrobců – jak vytáhnout více peněz ze zákazníka. Ve výpočtu rozdílu spotřeby mezi A a C bych musel vysušit cca 6000kg (suchých) froté ručníků, aby se mi vyšší nákupní cena (o cca 3500Kč) vyplatila. Tady vstupuje do hry životnost, i spolehlivost sušičky.

Sušička je primitivní zařízení a není nutno jí komplikovat přídavným marketingovým balastem; nejlevnější i nejdražší sušička suší stejně.

K tomu tepelnému čerpadlu:
http://www.uk­whitegoods.co­.uk/help/buying-advice/tumble-dryers/3845-are-heat-pump-dryers-worth-it.html

Rozdíl mezi třídami:
http://www.chad­t.cz/abc/Ener­geticka-trida-susicky.html?zam=4&­str=1&dal=158

Doplním:
Co se týče kombi práčka+sušička 2v1, tam je situace odlišná. 5–6hod je reálny čas (praní 2hod a na 1kilo cca 60min sušení); 6kWh taky reálne – ale to je za celý cyklus. Áčko v kombi je úplně jiná hodnota, než áčko pro samostatné kondenzační sušičky. Každé ma vlastní normu a vlastní hodnoty pro jednotlivé energetické třídy. Podle písmene nelze absolutní spotřebu srovnat. Kombinované 2v1 mají nižší účinnost, než samostatné sušičky. Kdysi dávno jsem udělal tu pošetilost a koupil jsem 2v1. Chybou byla již volba samotné značky Indesit a úplnou tragedií se ukázala kombinace 2v1. Dodnes to mám ve sklepě. Dnes bych určitě nic od Merloni Group nekoupil (a Candy/Hoover taky určitě ne).

2v1 mají jistá specifika: sušička je tak trochu ošizená – protože tam není ventilátor a tudíž tam není aktivní proud vzduchu a tak vlakna zůstanou „zplihlá“, nerozfoukaná, bez objemu, svraštěná. Pomačkanost je obvykle taková, že to nelze ani pořádně vyžehlit. Náplň pro sušení u 2v1 je obvykle 50% náplně pro praní. 5kg prádla je nutné sušit jako 2 × 2,5kg samostatně. Limit je v objemu bubnu. V kombi je kondenzátor pasivní – stále musí do něho téct pomalu studená voda, která chladí plastový kondenzátor – t.j. samotné sušení spotřebuje dalších cca 50–150 litrů vody. Výsledek je sice suché prádlo, ale kvalita neporovnatelná se samost. sušičkou, kde je proud horkého vzduchu vháněn do prádla. Takže kupovat jedině samostatnou sušičku! I já jsem si pak koupil set samostatných spotřebičů a jsem spokojený.

Rozdíl mezi A a C je 14% (viz odkaz výše)! U sušiček není A+, ++ a jiné marketingové blbosti. I když s tím nekteří čarují. Fyzika nepusti. Modelovo – mám 4kg bavlny, po odstředění se dostanu na obsah vody 50%, tj, 2kg vody v prádle 15stC. Na uvedení do varu techto 2kg z 15stC budu potřebovat cca 700kJ, aby se tento objem přeměnil na páru, tak budu potřebovat dalších 4500 kJ (tzv. latentní teplo), celkem 5200kJ – což je asi 1,4kWh – resp. 0,7kWh na 1kg bavlny. Až sem je to pro všechny sušičky stejné! Teď nastávají DROBNÉ odchýlky pro jednotlivé třídy. T.j. sušička áčková – s plus 1 motorem/kom­presorem, samosatním chladícím okruhem, chladící náplní, atd., vyextrahuje toto množství vody se spotřebou energie o 14% nižší než céčková bez TČ. 14% je relativně málo. Zajímavé by to bylo při rozdilu ceny taky jenom 14%, jinak ne. TČ je komplikovanější, spolehlivost nižší, životnost asi kratší. TČ má smysl v profi prádelních komplexech, ale pro domácnosti s „pár kilo prádla“ je to pouze marketingová udička. Viz odkaz na whitegoods. Když ročně vyperu a vysuším 500kg prádla – tak sušička céčková si vezme nějakých (do) 350kWh, áčková o 49kWh méně (u mě 145Kč). A tedy za kolik let se mi vrátí rozdíl v cené? Asi nikdy, protože 30let žádný spotřebič kromě Miele nevydrží.

Co se týče odkazů na heureku – já bych to nekupoval. Když nejlevnější, tak Zanussi/Electrolux, případně Whirlpool, Gorenje, i Amicu bych risknul. Bosch/Siemens je tak trochu navoněná zdechlina; ale jako OK. Na Miele se nechytá nikdo, snad švédské Asko se snaží. Pračka musí mít alespoň 1200ot. pro optimálně efektivní chod sušičky. (Já mám Gorenje+Gorenje a zatím to 15let funguje, v případě výmeny se budu orientovat asi na Electrolux/Za­nussi).

Příspěvek dlouhý, ale snad to v něčem pomohlo. Když ne, tak v diskusi.

jirkajirka

Od záři minulého roku používáme kondenzační sušičku s tepelným čerpadlem.Sušíme vše co sušit se dá a hlavně spoustu monterek.Rekon­strujeme domek.Při prvním zapojeni jsem jsem ji připojil přes měřič spotřeby el energie Do neška 19.7.2015 sušila podle měřiče 382 hodin a spotřebovala 91 kw

Zdroj: Energetická třída B Tak samozřejmě ta spotřeba bude velká. Co ušetříte při nákupu za výrobek tak to časem dáte za elektriku. Těch 6 KW bude asi za jedno sušení Ty s A+ mají spotřebu tak okolo 1 KW

anonym

Používám,ale jen na sušení ovoce..

Michálek1245

Ano, používáme. Máme sušičku od https://www.li­vli.cz/katego­rie/susicky-pradla-82/ Jeden program trvá mezi 70 až 90 minutami a nemusíme žehlit. Sušička je A++, takže šetříme za ní a ještě za žehličku. Co se týče té konkrétní úspory, tak to je pro vás nerelevantní, protože platíte jinou částku za elektřinu. Nicméně pokud perete plné várky a trochu u toho přemýšlíte, tak máte skutečně možnost ušetřit. Ale počítejte s tím, že největší šetření je stejně v rámci toho, že je to rychlejší a nemusíte žehlit. Takže šetření času. 😉

jirkajirka

Ještě když používám sušičku nemusím žehlit no a žehlička má příkon 2000W čím ušetřím ještě více.