Kalpy

Používáte na objektivy UV filtry?

Vím, s filtry je to sporný, nicméně váhám, jestli si ten filtr pořídit, nebo ne (ale spíš se kloním k tomu, že si ho kupovat nebudu a pořídím si spíš sluneční clonu). Někdo říká, že je to nutný, někdo zas, že je to zbytečný. Zeptám se tedy: Používáte na objektivy UV filtry? Díky.

Nejlepší odpověď
anonym

používám UV filtr i clonu. beru to spíš jako ochranu objektivu a jiný rozdíl nevidím. fotím amatérsky, z rozmaru. Canon EOS 100D, objektiv Canon EF 18–200 IS

Další odpovědi
Hlada

Ke všem objektivům jsem si vždycky UV filtr koupil. Při focení venku filtr používám i kdyby měl sloužit jen jako ochrana. V posledních letech jsem si víc oblíbil polarizační a mám ho nasazený prakticky trvale.
Sluneční clona se dá nahradit rukou. Když ji budeš kupovat, tak kup takovou, která se dá nasadit obráceně, abys ji nemusel nosit někde zvlášť.

mzm

Pokud UV filtr, tak rozumný, aby nepřidával nějaká „prasátka“. Od toho se odvíjí cena (± 500Kč a víc, podle průměru a kvality). Odtud mi vyplývá, že na levné objektivy nemá cenu strkat další kazič obrazu, na drahé objektivy jako ochranu zase určitě ano. Třeba na nějaký ten 70–200 f/2.8 určitě, ale cena bude někde 1500+.

A třeba na 18–55 f/3.5–5.6 je UV naprosto zbytečný. Jinde podle uvážení

anonym

Nutné to určitě není, samozřejmě záleží na tom, co se chystáte fotit-každá scéna vyžaduje jiné nastavení.

Nicméně-profesionál by se neptal, pro laika je UV filtr snad i zbytečný. To snad už tu sluneční clonu, ale opravdu záleží na tom, co se fotí.

Lamalam

Nutné to není. Kvalitní filtr, který nezhoršuje optické vlastnosti objektivu, je dost drahý a na levný objektiv se to nevyplatí kupovat. Sama ho mám jenom na jednom objektivu.