Cenobita

Používáte ještě někdo označení parasol pro deštník (i když je to formálně špatně)?

tento archaický výraz byl frekventovaný na Hané, vyslovoval se parazól „vem/vezmi si parazól“

jinak správně je parasol = slunečník (para=proti + sol=slunci)

Nejlepší odpověď
Kepler

Ve Slezsku, v nářečí „po naszymu“ každý říká deštníku „paryzol“.

Další odpovědi
Drap

Ne, nepoužívám.

quentos

Občas, ale leda ze srandy.
Psát mezery před otazníkem je taky „formálně špatně“.

talka

ParaSOL=slunečník; parapluie=deštník

kapka

Parasol je deštník polsky. :)

annas

Ad Cenobita,

co je formálně špatně? Parasol – anglicky. ale i česky, pokud jde o výslovnost se dává do šikmých závorek.

Na Hané se píše i vyslovuje parazól, je to slovo nářeční. Archaismus – je to sporné, protože hanáčtina zaniká, vzniká obecná hanáčtina, takže slovní zásoba se mění.

Jinak parasol v češtině = slunečník je archaismus.

Parazól se hanácky píše, ale i vyslovuje.