hanny 2

Používáte ještě k vaření a pečení hliníkové nádobí?Pokud ne,tak proč?

Mám po mamince starou hliníkovou remosku a potřebuji vědět,jestli ji mám vyhodit nebo ji můžu používat.Je hliník opravdu závadný?
Děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pokud v hliníkové remosce nebudeš připravovat jídlo pětkrát denně, tak bych se jí vůbec nebála. Hliník je podezřelý z toho, že se hromadí v mozku a způsobuje Alzheimerovou chorobou. Otázkou zůstává, kolik hliníku se z nádobí dostane do organismu. Hliník je v přírodě přítomen téměř všude, je obsažen v každé půdě a ve většině podzemních vod. Z těchto zdrojů ho přijímáme podstatně víc než z nádobí.
Doplňuji:
cochee > hliník je typický amfoterní kov, reaguje stejně dobře s kyselinami i se zásadami. Vliv acidity prostředí na jeho korozi nehraje žádnou roli.

Další odpovědi
arygnoc

nebezpečnejšia je cesta autom, ako hrozba otravy hliníkom z riadov.

pamätám, ked sme v školských jedálňach a vôbec jedálňach (bufetoch a pod) dostávali ako náradie iba hliníkové príbory, a sme tu. a ako vidím, mnohí z mojej generácie v plnom zdraví.

;-Q

cochee

My máme taky, dokonce dvě nebo tři. Obecný názor je, že hliník se ve stopovém množství z nádobí do jídla dostává a z něj do organismu, kde se usazuje v mozku (ledviny jej neumí odfiltrovat, podobně jako arsen) a tím se v pozdějším věku člověka může stát jedním z faktorů, vyvolávajících Alzheimerovu chorobu. Po chemické stránce hliník koroduje lépe v kyselém prostředí, takže není doporučováno v hliníkovém nádobí připravovat potraviny s kyselejším pH, například kysané zelí. Já osobně se hliníku nebojím, mám dva malé hrnečky na ohřívání a ony remosky, zbytek nádobí nerez popř. smalt; vyhazovat to nebudu – do dosloužení.

Drap

Ano, občas používám i hliník. Nemám z toho žádné obavy. Podstatně více hliníku dostaneme do těla z deodorantů a jiné kosmetiky.

gecco

Je závadný…
Ale není to tak strašné, abys musela remosku vyhodit…
😉
Já hliníkové nádobí ´nesnáším´, přesto z něj občas jím (ešus) a občas v něm vařím (kotlík)…
😉

tatanka

Podle hygieniků bylo používání hliníkového nádobí v restauracích zakázáno, poté se to překlasifikovalo na nádobí nevhodné.Stále však vidím v různých bufetech hliníkové příbory, ale stále lepší než plasťáky.

lexx

Proto vozí pivo v sudech z nerez oceli (dříve hliníku) ale spíš jde o ekonomické důvody…paradoxem ovšem jest že alobal (Al fólie) a nápojové plechovky jsou dosud z hliníku a nikdo jaksi neprotestuje…

Šidlo

Nuž, to zálží od toho, či je remoska viditeľne poškodená, má fľaky.....ono, hliník v tele nie je terno, hoci alzheimera a asi ani rakovinu priamo nespôsobuje (najnovšie štúdie).....no prebytok každého kovu v tele (áno, aj železa) je veľmi nebezpečný. Ak máte chronickú chorobu/podlomené zdravie, vyhoďte ju, nestojí to za to.

XenieRo

Dobrý den, v jakých hrncích doma vaříte? Já teď hledám nějaké nové nádobí a docela mě zaujalo titanové nádobí https://www.zgas­tro.cz/40-3-dilna-sada-nadobi. Máte s tímto materiálem v kuchyni zkušenosti?

GabulkaA

Titan super. Nejlepší materiál, co jsem kdy měla. A koupila jsem na zgastro.cz. Ten shop je super, jinde jsem takovou nabídku neviděla :)

Agneta

Drap >>> „Podstatně více hliníku dostaneme do těla z deodorantů a jiné kosmetiky.“ ► máš na mysli chudý lid, že? tam to pak končí rakovinou, alzheimerem a demencí :D
Je to tvoje věc, že si ty deodoranty, opalovací krémy atd. kupuješ. To asi taky piješ všechny ty nápoje ze supermarketů…atd.

hanny 2, jak se v dnešní době můžeš ještě takhle ptát, to už bys měla dávno vědět, ale pokud kouříš a piješ kofolu, tak tě to jednou čeká…:D

cochee

Není lepší být bohatý a přesto se na všechny ty deodoranty, opalovací krémy a jiné sračky prostě vysrat, ať už hliník obsahují či nikoliv? 😁

Btw. tvá jakási až posedlost vizí o škodlivosti kofeinu je fascinující ;)

arygnoc

agneta:

áno, je to tak – chudý ľud treba otráviť, dláviť, vyhubiť.
akurát bude problém, ako potom bohatý ľud si bude vyrábať neškodné produkty pre seba.

;-Q