Avatar uživatele
hanny 2

Používáte ještě k vaření a pečení hliníkové nádobí?Pokud ne,tak proč?

Mám po mamince starou hliníkovou remosku a potřebuji vědět,jestli ji mám vyhodit nebo ji můžu používat.Je hliník opravdu závadný?
Děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, tatanka, briketka10 před 3314 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Pokud v hliníkové remosce nebudeš připravovat jídlo pětkrát denně, tak bych se jí vůbec nebála. Hliník je podezřelý z toho, že se hromadí v mozku a způsobuje Alzheimerovou chorobou. Otázkou zůstává, kolik hliníku se z nádobí dostane do organismu. Hliník je v přírodě přítomen téměř všude, je obsažen v každé půdě a ve většině podzemních vod. Z těchto zdrojů ho přijímáme podstatně víc než z nádobí.
Doplňuji:
cochee > hliník je typický amfoterní kov, reaguje stejně dobře s kyselinami i se zásadami. Vliv acidity prostředí na jeho korozi nehraje žádnou roli.

Upravil/a: Lamalam

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
arygnoc

nebezpečnejšia je cesta autom, ako hrozba otravy hliníkom z riadov.

pamätám, ked sme v školských jedálňach a vôbec jedálňach (bufetoch a pod) dostávali ako náradie iba hliníkové príbory, a sme tu. a ako vidím, mnohí z mojej generácie v plnom zdraví.

;-Q

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cochee

My máme taky, dokonce dvě nebo tři. Obecný názor je, že hliník se ve stopovém množství z nádobí do jídla dostává a z něj do organismu, kde se usazuje v mozku (ledviny jej neumí odfiltrovat, podobně jako arsen) a tím se v pozdějším věku člověka může stát jedním z faktorů, vyvolávajících Alzheimerovu chorobu. Po chemické stránce hliník koroduje lépe v kyselém prostředí, takže není doporučováno v hliníkovém nádobí připravovat potraviny s kyselejším pH, například kysané zelí. Já osobně se hliníku nebojím, mám dva malé hrnečky na ohřívání a ony remosky, zbytek nádobí nerez popř. smalt; vyhazovat to nebudu – do dosloužení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ano, občas používám i hliník. Nemám z toho žádné obavy. Podstatně více hliníku dostaneme do těla z deodorantů a jiné kosmetiky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
gecco

Je závadný…
Ale není to tak strašné, abys musela remosku vyhodit…
😉
Já hliníkové nádobí ´nesnáším´, přesto z něj občas jím (ešus) a občas v něm vařím (kotlík)…
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
tatanka

Podle hygieniků bylo používání hliníkového nádobí v restauracích zakázáno, poté se to překlasifikovalo na nádobí nevhodné.Stále však vidím v různých bufetech hliníkové příbory, ale stále lepší než plasťáky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

Proto vozí pivo v sudech z nerez oceli (dříve hliníku) ale spíš jde o ekonomické důvody…paradoxem ovšem jest že alobal (Al fólie) a nápojové plechovky jsou dosud z hliníku a nikdo jaksi neprotestuje…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Šidlo

Nuž, to zálží od toho, či je remoska viditeľne poškodená, má fľaky.....ono, hliník v tele nie je terno, hoci alzheimera a asi ani rakovinu priamo nespôsobuje (najnovšie štúdie).....no prebytok každého kovu v tele (áno, aj železa) je veľmi nebezpečný. Ak máte chronickú chorobu/podlomené zdravie, vyhoďte ju, nestojí to za to.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
XenieRo

Dobrý den, v jakých hrncích doma vaříte? Já teď hledám nějaké nové nádobí a docela mě zaujalo titanové nádobí https://www.zgas­tro.cz/40-3-dilna-sada-nadobi. Máte s tímto materiálem v kuchyni zkušenosti?

před 1152 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
GabulkaA

Titan super. Nejlepší materiál, co jsem kdy měla. A koupila jsem na zgastro.cz. Ten shop je super, jinde jsem takovou nabídku neviděla :)

před 1128 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Agneta

Drap >>> „Podstatně více hliníku dostaneme do těla z deodorantů a jiné kosmetiky.“ ► máš na mysli chudý lid, že? tam to pak končí rakovinou, alzheimerem a demencí :D
Je to tvoje věc, že si ty deodoranty, opalovací krémy atd. kupuješ. To asi taky piješ všechny ty nápoje ze supermarketů…atd.

hanny 2, jak se v dnešní době můžeš ještě takhle ptát, to už bys měla dávno vědět, ale pokud kouříš a piješ kofolu, tak tě to jednou čeká…:D

před 3313 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Není lepší být bohatý a přesto se na všechny ty deodoranty, opalovací krémy a jiné sračky prostě vysrat, ať už hliník obsahují či nikoliv? 😁

Btw. tvá jakási až posedlost vizí o škodlivosti kofeinu je fascinující ;)

před 3311 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

agneta:

áno, je to tak – chudý ľud treba otráviť, dláviť, vyhubiť.
akurát bude problém, ako potom bohatý ľud si bude vyrábať neškodné produkty pre seba.

;-Q

před 3313 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek