Používání automobilu k podnikání

Dobrý den, jsem krátce OSVČ a chtěla bych se zeptat – používám k podnikání manželovo auto je možné si na tento automobil odečítat paušálně měsíční náklady 4000 Kč nebo musí být auto v mém vlastnictví? A ještě jedna otázka měla bych platit silniční daň? A musím již během tohoto roku a nebo lze daň zaplatit najednou na konci roku? A jde to vůbec když auto je psané na manžela?

Nejlepší odpověď
mosoj

Výňatek z podmínek :

  1. Vozidlo je celý měsíc používáno k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů.
  2. Vozidlo není přenecháno k užívání jiné osobě.
  3. Jde o vlastní vozidlo ( v případě fyzických osob nemusí být zahrnuto do obchodního majetku) nebo vozidlo v nájmu.
  4. Pokud je vozidlo používáno nejen pro podnikání, ale i pro soukromé využití poplatníka ( v případě fyzických osob) je možné využít paušální výdaj ve výši 4 000 Kč měsíčně.

Silniční daň musíte mít zaplacenou v okamžiku kdy vozidlo začnete pro podnikání používat.Jsou čtvrtletní platební termíny. Na konci roku se dělá vyúčtování silniční daně a platíte pouze za ty měsíce kdy jste vozidlo využívala. Případný přeplatek se vrací.