Používala se u nás, před rokem 1952, motorová pila?

Doplňuji:
K otázce mne inspiroval včera shlédnutý film „Plavecký mariáš“,kde dvojmužnou pilu používali. Film byl natočen právě v roce 1952!

Nejlepší odpověď
hanulka11

myslím, že ano

http://www.stro­jevlese.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=52:his­torie-jmp&catid=34:uvod
Doplňuji:
i když tehdy měla asi jinou podobu ,takové jako vidíme dnes se začaly vyrábět právě r. 1952

Další odpovědi
Drap

Používali se motorové pily, ale velmi málo. Byly to pouze dvoumužné řetězové pily, které zde zůstaly jako válečná kořist. Motorové pily, jak je známe dnes se začaly u státních lesů používat až po roce 1960, a i to byla ještě pořád vzácnost

tom004

Pamatuji si,když ji používali při řezání u nás v lese.Říkalo se jí dvoumužná,protože ji obsluhovali dva pracovníci.A byla to pěkně velká a těžká „potvora“.Bylo to v 53 roce.A,jestli se nepletu,tak podobná monstra jsou vidět ve válečných filmech.

Děda Louda

Zcela určitě. Byly a doposud jsou to všechny strojní pily. Používají ke svému pohonu motoru elektrického, spalovacího, parního stroje, nebo třeba vodního kola.
Tvůj dotaz je položen v rozporu s očekávanou odpovědí, protože máš patrně na mysli ruční nářadí tohoto určení, nikoli způsob pohonu.

jendahun

Asi první motorová benzínová dvoumužná pila byla vyrobena v Německu v roce 1927 firmou Dolmar.Byl to takový drobeček 50 – 60 kg se sekacími zuby.

SOLOmann

Zdravím odpovídající. Skutečně nejlepší a jediná správná je odpověď uživatelky „hanulka11“ !
Opravdu se používala motorová pila u nás před rokem 1952 a dokonce nejen používala, ale i vyráběla ! Firma RINCO Rumburk již v roce 1924 !!