bolak

Používají v Číně taky Windows, anebo mají vlastní operační systém?

Nejlepší odpověď
annas

Čínský operační systém (COS) podle Institutu softwaru a Shanghai Alliance Tong Network Communications Technology Co., byl vyvinutý a navržený dne 15. ledna 2014.

Publikováno v Pekingu Diaoyutai State Guesthouse, Tento systém využívá linuxové jádro , uživatelský režim poskytuje hardwarovou vrstvu abstrakce, datové vrstvy a mediální vrstvu a podporuje více run-time prostředí.

Uvádí se, že operační systém má „čínské autonomní právo k duševnímu vlastnictví“, CAS je určený pro „rozbiti“ Windows ( Microsof ), Linux, ,Android ( Google ), iOS ( The Apple ) a dalších vlastníků.

Podle oficiálních stránkách systém tvrdí, že je to " open sourse " operační systém, který podporuje Java a HTML.

https://zh.wi­kipedia.org/zh-hans/中国操作系统

"Čína se rozhodla pro vlastní operační systém. Nechce WIndows

Zároveň by tímto krokem ráda pomohla domácímu počítačovému odvětví vyrovnat se dováženým systémům, jako jsou Windows od Microsoftu, které dominují na trhu osobních počítačů, a Android od Googlu, který převládá u chytrých telefonů a tabletů. Peking se rovněž negativně vyjadřuje na adresu Googlu, jehož systém Android podle čínských vládců ovládá příliš velké množství chytrých telefonů v Číně.

Čína usiluje o soběstačnost a technologickou nezávislost na všech frontách, vyvíjí i vlastní procesorovou architekturu Loongson na bázi MIPS, aby nebyla závislá na západních společnostech.

Vlastní operační systémy, či možná lépe řečeno linuxové distribuce, již mají na Kubě a v Severní Koreji a plánují jej i v Rusku.".

Zdroj: http://techne­t.idnes.cz/cin­sky-operacni-system-red-flag-dn0-/software.aspx?c=A140825­_091301_softwa­re_vse

--
Čína zakázala Windows 8 – jsou moc drahé!
Většina obyvatel sice používá pirátské kopie.

http://objevit­.cz/cina-zakazala-windows-8-jsou-moc-drahe-t73234

"Čínští vývojáři tvrdí, že nový systém COS je spolehlivější a bezpečnější než Android a pružnější než iOS. Je navržen tak, aby mohl s těmito produkty soutěžit na místním trhu.

Novou platformu vyvinul Ústav pro zabezpečení softwaru při Čínské akademii věd ve spolupráci s firmou Shanghai Liantong Network Communications Technology. Projekt byl údajně schválen a financován čínskou vládou.

COS je založen na otevřeném linuxovém jádru, není ovšem šířen jako open source, s ohledem na důvody „související s bezpečností“. Tvůrci systému doufají, že se jejich výtvor vyhne problémům, kterým čelí stávající operační systémy. Ani jeden z nich údajně nenabízí potřebnou hloubku lokalizace, včetně grafického rozhraní, vstupních metod a funkcí rozpoznávání řeči.

Zvenčí se čínský operační systém do značné míry podobá Androidu. Také s ohledem na to, že již na startu je k dispozici takové množství aplikací, se proto analytici shodují na názoru, že se jedná spíše o upravený Android, než o systém postavený od začátku pouze na linuxovém jádře (které využívá i Android) atd.

http://computer­world.cz/aktu­ality/cina-predstavila-vlastni-operacni-system-cos-50744

Další odpovědi
Lamalam

O žádném čínském OS jsem zatím neslyšela. Myslím, že používají stejné systémy jako jinde ve světě a nemusí jít přímo o Win (existují i jiné).

Lamalam

annas > pokud COS využívá linuxové jádro, tak to je pouhá distribuce Linuxu (existují jich desítky, ne-li stovky), nikoliv vlastní OS.