Drap

Používá se u vás " od úmrť" ?

Na přerovsku se používá od úmrť ve smyslu dědictví. Neznal jsem toto slovo. Kde se ještě používá ?
Doplňuji:

Vysvětlení, jak jsem k tomu přišel :
Mám kamaráda v Přerově. Viděl jsem u něho velmi zajímavý starý nástroj. Na otázku odkud to má , odpověděl že je to odúmrť po otci.

Nejlepší odpověď
annas

Slovo jsem slyšela, ale už je to moc dááávno.. Význam znám.

Používalo se ještě v 19. století jako právo vrchnosti v pozůstalosti … .

  1. odúmrť – majetek zanechaný zemřelou osobou, který připadal králi, státu, feudálnímu pánovi
  2. zanechat jako odúmrť; zůstavit, zanechat dědíctví – význam se rozšířil, stal se obecným …

Další odpovědi
anonym

Odúmrť je právnicko-notářský termín.

Natee

Znám to jen díky studiu dějepisu – v kultuře různých států je odúmřť zmíněna..

JájsemRaibek

správně psáno dohromady-odúmrť a je to dědictví po zemřelém, které připadne státu-tedy nikdo nedědí.

briketka10

to slovo tedy vážně neznám ( Pardubice )

hanulka11

to čtu prvně , ani jsem to nikdy neslyšela
Doplňuji:
tak to kamarád neví co je odúmť – nemůže mít po otci – zde jsem to našla -
http://www.co­jeco.cz/index­.php?detail=1&id_des­c=67151&title=od%FAm­r%9D&s_lang=2

quentos

nepoužívá, slyším poprvé

anonym

Jen doplním správnou odpověď od Bohemica – je to běžný termín v dědickém řízení, obsažený i v Občanském zákoníku – s původním významem, majetek bez pána. Podmínka je nejen, že nejsou dědici, ale zároveň, že chybí závěť, protože většinou ti, co nemají dědice, odkazují svůj majetek různým nadacím, muzeu, či blízkým, kteří o ně před smrtí pečovali.
V odkazech jsou příklady, kdy ročně stát takto získává mnohamilionové částky.
Odúmrť (caducum) je majetek zůstavitele, jenž neměl žádné dědice ze zákona ani ze závěti. Dědictví tedy přechází na stát (dle současné právní úpravy). V platném českém právu je právo odúmrti zakotveno v ustanovení § 462 občanského zákoníku.
http://obcansky­zakonik.justi­ce.cz/cz/dedic­ke-pravo/konkretni-zmeny/dedeni-ze-zakona.html
(V otázce je mylný příklad, protože syn je přece dědic ze zákona, tudíž se nejedná o skutečnou odúmrť).

Zdroj: http://www.pe­nize.cz/ekono­mika/43427-co-take-zdedil-stat-po-lidech-bez-dedicu?submited=yes

badisko

nepouziva se ani na prerovsku …:D to jsi vzal zase kde?…jsem od Prerova ..ikdyz rozeny Ostravak.. ale toto jsem tm stejne nikdy necul…
Doplňuji:
aha tak kamaradka…to se ma zvlastni slovnik neznamena… ze se to to v danem miste pouziva …:D…taky nekdy nadavam cesky a jsem v anglicky mluvici zemi..:D

anonym

Možná to není tak složité
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Od%C3%BAm­r%C5%A5

Lucijej

já znám akorát „do úmrtě“ ve smyslu dokud člověku nedojdou všechny síly…

Sůwa

Nepíše se to náhodou dohromady ?