Avatar uživatele
Frogman

Používá se ještě slovo „zrušit“ ve významu „zničit“?

V jednom slovníku jsem našel u slova „zrušit“ jeden z několika významů: „† zničit“.
Chápu to správně, že ten křížek znamená, že dnes už je to zastaralé?

Díky.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, johana 56, redy, briketka10 před 3061 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Sloveso zrušit i zničit mají několik významů. Je třeba je brát i podle synonymních významů.

Jedním z významů " zrušit" se např. v PSJC uvádí jako zastaralý = zbořit, zničit, ztroskotati se.

Takže v tomto významu se již často nepoužívá, nebo obrazně – např. biblické: " Zrušte chrám tento a ve třech dnech zase vzdělám".

„Viděl město zrušené, vybité a vyloupené.“ Čelakovský

Zde se dá použít – město zbourané, ale je jistý rozdíl od města zničeného.

Proto je důležitý kontext ..

U slov jsou uvedené další významy, takže je musíte porovnat. Zrušit auto neznamená, že je zbourám jako např. dům.

Mohu použít, že zničím auto, ale z pohledu jazyka jde o jiný původ slovesa = učinit nepotřebným, nikoliv zbořit.

Proto je výraz zastaralý, jenže kdo uvažuje o původu slova a významu?

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lamalam

Ve spojení s auty se to, myslím, používá docela běžně.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Alesh

Jsi nikdy neslyšel např., že někdo totálně zrušil auto? Podle mě se to používá poměrně běžně, v našem kraji určitě.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
RyuzakiKate

Se mi hnedka vybavil animák „V tom domě straší“, kdy starej dědek říká klukovi, co mu leze na trávník „Já tě zruším!“ :)

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?briketka10 Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

Používá se stále.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Frogman

Alesh: Spojení „zrušit auto“ znám jen ve významu „odstranit z registru vozidel“, nikoli „rozmlátit“/„zni­čit“.
___
annas: Díky moc za rozsáhlou odpověď. Je pravda, že po původu a významu slova nikdo pátrat nebude, jen jsem v tom chtěl mít jasno. :)

před 3060 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek