Frogman

Používá se ještě slovo „zrušit“ ve významu „zničit“?

V jednom slovníku jsem našel u slova „zrušit“ jeden z několika významů: „† zničit“.
Chápu to správně, že ten křížek znamená, že dnes už je to zastaralé?

Díky.

Nejlepší odpověď
annas

Sloveso zrušit i zničit mají několik významů. Je třeba je brát i podle synonymních významů.

Jedním z významů " zrušit" se např. v PSJC uvádí jako zastaralý = zbořit, zničit, ztroskotati se.

Takže v tomto významu se již často nepoužívá, nebo obrazně – např. biblické: " Zrušte chrám tento a ve třech dnech zase vzdělám".

„Viděl město zrušené, vybité a vyloupené.“ Čelakovský

Zde se dá použít – město zbourané, ale je jistý rozdíl od města zničeného.

Proto je důležitý kontext ..

U slov jsou uvedené další významy, takže je musíte porovnat. Zrušit auto neznamená, že je zbourám jako např. dům.

Mohu použít, že zničím auto, ale z pohledu jazyka jde o jiný původ slovesa = učinit nepotřebným, nikoliv zbořit.

Proto je výraz zastaralý, jenže kdo uvažuje o původu slova a významu?

Další odpovědi
Lamalam

Ve spojení s auty se to, myslím, používá docela běžně.

Alesh

Jsi nikdy neslyšel např., že někdo totálně zrušil auto? Podle mě se to používá poměrně běžně, v našem kraji určitě.

RyuzakiKate

Se mi hnedka vybavil animák „V tom domě straší“, kdy starej dědek říká klukovi, co mu leze na trávník „Já tě zruším!“ :)

ReHu

Používá se stále.

Frogman

Alesh: Spojení „zrušit auto“ znám jen ve významu „odstranit z registru vozidel“, nikoli „rozmlátit“/„zni­čit“.
___
annas: Díky moc za rozsáhlou odpověď. Je pravda, že po původu a významu slova nikdo pátrat nebude, jen jsem v tom chtěl mít jasno. :)