mosoj

Používá se jako léčivá rostlina Durman ?

Pokud ano, tak na co a v jaké formě.

Nejlepší odpověď
annas

Měla jsem tuto rostlinu na zahradě a věděla, že je jedovatá. Na váš dotaz jsem pátrala a zjistila jsem, že se používá jako sntiastmatikum, spasmolytikum, parasympatiko­lytikum.
Účinné látky:

Alkaloidy, hyoscyamin, atropin, skopolamin, flavonoidy, pryskyřice, silice, třísloviny, mastné oleje.

Celá bylina obsahuje maximálně 0,5% tropanalkaloidů se silným farmakologickým účinkem, z nichž nejdůležitější jsou scopolamin, atropin a hyoscyamin. V mladé rostlině převládá scopolamin, u starších exemplářů to je zase hyoscyamin.Tyto alkaloidy jsou mimo durmanu obsaženy v dalších lilkovitých rostlinách a to hlavně v rulíku a blínu. O jejich jedovatosti je nejlepším dokladem to, že jejich nejvyšší dávka jednotlivá činí 0,001g a nejvyšší dávka denní je 0,003 g čistého alkaloidu.

Jednotlivou maximální dávku listové drogy se udává 0,2g, denní 0,6 g. Obvyklé terapeutické dávky podle různých lékopisů jsou jednotlivá 0,03–0,15 g, denní 0,1–0,5 g. Obecně lze říci, že již jednotlivá dávka 0,3 g u dospělého může působit toxicky.

Drogou je list – Filium straminii a semena – Semen straminii.

Další informace v odkazu:
http://www.kli­dapohoda.unas­.cz/byliny/By­liny1/Durman.htm

Další odpovědi
jendahun

Všechno podstatné už tu řekla Annas,jenom doplním:použí­vá,nebo používala se do astmatických cigaret,v lécích proti parkinsonského třesu starých lidí,v lécích cigarettae antiastmathicae a v léku Ergosedal.Pro farmaceutický průmysl se pěstuje jihoamerický Datura metel L. a habešský Datura inermis – mají větší obsah alkaloidů.Do diskuze dám další o použití,co není pro náctileté a co jsem se kdysi dočetl.

beer

Celá rostlina i s kořeny je hodně jedovatá, její léčebné účinky se dnes již lidově nevyužívají. Pouze někteří šílenci z řad narkomanů ji mají v oblibě ))

jendahun

Kdysi jsem se dost pár roků zajímal o léčivé byliny a toto jsem našel o durmanu:
durman lidově nazývaný také jako panenská,nebo ďáblova okurka,byl používaný ve středověku k rituálním účelům.Pro jeho psychotropní účinky byl používán „čarodějnicemi“ při svých sabatech.Spolu s dalšími ingrediencemi z bylin z něho vyráběly masti,kterými pak natíraly násady od košťat a ty pak používaly jako dnešní dámy robertky.Přes sliznici pochvy se pak droga rychleji vstřebávala do těla,u žen to pak vyvolávalo iluzi létání a souložení s ďáblem.Odtud pochází i ono létání na koštěti.Vím že se dnes bylina dočkala své renesance u některých feťáků,ale jak nevím.Sám bych to raději nikdy nezkoušel.
Další podobné zajímavé informace jsem měl i o muchomůrce červené a rulíku.