Zlatý

Používá se jako léčivá rostlina Durman ?

Pokud ano, tak na co a v jaké formě.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Měla jsem tuto rostlinu na zahradě a věděla, že je jedovatá. Na váš dotaz jsem pátrala a zjistila jsem, že se používá jako sntiastmatikum, spasmolytikum, parasympatikolytikum.
Účinné látky:

Alkaloidy, hyoscyamin, atropin, skopolamin, flavonoidy, pryskyřice, silice, třísloviny, mastné oleje.

Celá bylina obsahuje maximálně 0,5% tropanalkaloidů se silným farmakologickým účinkem, z nichž nejdůležitější jsou scopolamin, atropin a hyoscyamin. V mladé rostlině převládá scopolamin, u starších exemplářů to je zase hyoscyamin.Tyto alkaloidy jsou mimo durmanu obsaženy v dalších lilkovitých rostlinách a to hlavně v rulíku a blínu. O jejich jedovatosti je nejlepším dokladem to, že jejich nejvyšší dávka jednotlivá činí 0,001g a nejvyšší dávka denní je 0,003 g čistého alkaloidu.

Jednotlivou maximální dávku listové drogy se udává 0,2g, denní 0,6 g. Obvyklé terapeutické dávky podle různých lékopisů jsou jednotlivá 0,03-0,15 g, denní 0,1-0,5 g. Obecně lze říci, že již jednotlivá dávka 0,3 g u dospělého může působit toxicky.

Drogou je list - Filium straminii a semena - Semen straminii.

Další informace v odkazu:
http://www.klidapohoda.unas.cz /…

Další odpovědi:

Bronzový

Všechno podstatné už tu řekla Annas,jenom doplním:používá,nebo používala se do astmatických cigaret,v lécích proti parkinsonského třesu starých lidí,v lécích cigarettae antiastmathicae a v léku Ergosedal.Pro farmaceutický průmysl se pěstuje jihoamerický Datura metel L. a habešský Datura inermis - mají větší obsah alkaloidů.Do diskuze dám další o použití,co není pro náctileté a co jsem se kdysi dočetl.

Zlatý

Celá rostlina i s kořeny je hodně jedovatá, její léčebné účinky se dnes již lidově nevyužívají. Pouze někteří šílenci z řad narkomanů ji mají v oblibě ))

Diskuze k otázce

Bronzový

jendahun

Kdysi jsem se dost pár roků zajímal o léčivé byliny a toto jsem našel o durmanu:
durman lidově nazývaný také jako panenská,nebo ďáblova okurka,byl používaný ve středověku k rituálním účelům.Pro jeho psychotropní účinky byl používán "čarodějnicemi" při svých sabatech.Spolu s dalšími ingrediencemi z bylin z něho vyráběly masti,kterými pak natíraly násady od košťat a ty pak používaly jako dnešní dámy robertky.Přes sliznici pochvy se pak droga rychleji vstřebávala do těla,u žen to pak vyvolávalo iluzi létání a souložení s ďáblem.Odtud pochází i ono létání na koštěti.Vím že se dnes bylina dočkala své renesance u některých feťáků,ale jak nevím.Sám bych to raději nikdy nezkoušel.
Další podobné zajímavé informace jsem měl i o muchomůrce červené a rulíku.

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1609
Zlatý mosoj 1495
Zlatý marci1 1282
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý annas 991
Zlatý gecco 737
Zlatý briketka10 715
Zlatý quentos 714
Zlatý iceT 566
Zlatý arygnoc 499

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.