led

Použitie pracovných údajov pracovníka na internete

Zarazila ma veta „Doufám, že máš písemný souhlas p. Švandy s uveřejněním jeho osobních údajů (především GSM) ve smyslu Z č.101/2001Sb.“ z otázky
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-z-nas-dvou-to-udelal-blbe-ii
Tieto pracovné údaje sú zverejnené na stránkach Besipu.

Moja otázka:
Musím mať na ďalšie použitie (viď otázka Aleshe) týchto udajov súhlas dotyčného, alebo nemusím?
Moje pracovné údaje sú tak isto zverejnené na internete, môžu sa teda bez môjho súhlasu ďalej rozširovať?
Doplňuji:
Konkrétnu poznámku v Aleshovej otázke som tiež brala ako nadsázku, i keď nevhodnú.
Ale otázku som položila aj pre spor u nás v práci, ktorý náš údaj na internete je verejný a ktorý je chránený zákonom. Ak napríklad na firemnej stránke uvedú môj súkromný email, majú na to právo, alebo nie? Veď mám tam aj služobný email.
Teraz, babo raď…

Nejlepší odpověď
anonym

Milá led, v doplnění bylo vysvětleno, že šlo jen jen o nadsázku a silvestrovské popíchnutí.
Platná právní úprava je taková, že veřejné kontaktní údaje jsou volně šiřitelné, spíše se jedná o etickou rovinu, kdy nemusí být pracovníkovi zrovna příjemné, když jeho mobil je prezentován na zábavních stránkách, jež nesouvisejí přímo s jeho pracovní náplní a zaměřením jeho zaměstnavatele.
Jakékoliv jiné, ryze privátní údaje, které např. vyplňujeme v různých dotaznících pro zaměstnavatele, ve smlouvách pro banky, operátory, pojišťovny či komerční průzkumy, pak ochraně osobních dat podléhají a jsou podmíněny výslovným souhlasem dotyčné osoby a závazkem tazatele, že údaje budou chráněny a použity výhradě pro interní potřeby.
V případě žádosti osoby, pak musejí jeho údaje vymazat z databáze.
Výklad k Zákonu uvádí i stupeň údajů, které jsou jen citlivé a další, jež už spadají do zákonné ochrany osobnosti.
Pokud se kdokoliv cítí poškozen v oblasti osobnostních práv, může se obrátit na Úřad na ochranu osobních údajů, který dohlíží právě na ochranu těchto dat.
viz odkaz: http://www.uo­ou.cz/uoou.as­px
Většina firem osobní mobily na svých webech neuvádí, pouze doplní kontakt na ústřednu nebo recepci, která provádí prvotní filtr a selekci, jinak by vyšší management nedělal nic jiného než bral obtěžující hovory.
Pro bližší orientaci v problematice připojuji příslušný odkaz:
Doplňuji:
Pokud bys nahlédla do vyčerpávajících odkazů, seznala bys, že baba nemusí radit, když dikce zákona je jednoznačná.
Soukromý mail nemá právo zaměstnavatel jakkoli použít a zjevně tím porušuje zákon, ke služebním kontaktním údajům slouží výhradně služební kontakty a naopak pro firemní komunikaci se ani nemají používat žádné privátní mailové adresy.
Při externím auditu nebo každoroční aktualizaci ISO, bývají tyto nešvary kvalifikovány jako hrubá firemní pochybení.

Zdroj: http://www.oou.cz/

Další odpovědi
Drap

I já jsem si všiml odpovědi k té otázce. Pokud vím tak údaje uvedené na internetu lze zcela legálně použít, pokud je uveden zdroj.
Dál jsem to nechtěl rozpitvávat a smířil jsem se s tím, že někteří jsou zkrátka asi lépe informovaní než my ostatní.
Doplňuji:
Domnívám se. že pokud firma zveřejní soukromý meil zaměstnance, měla by k tomu mít souhlas. Ovšem chápu, že v dnešní době může být situace u různých firem různá.

kropitko

Nevím, proto reaguji zde. Každopádně se nejednalo o žádné osobní údaje, kontakt, který je uvedený je pracovní kontakt.
Takže poznámka o souhlasu ať myšlená jako nadsázka, byla zcela zbytečná.