adas

Použít vápno a štětku nebo barvu a váleček?

Máme naštukované zdi v novostavbě. Je lepší na první malování použít vápno a štětku nebo barvu a váleček? Prosím o radu zkušeného zedníka/malíře.
Děkuji

Odpovědi
anonym

Doporučila bych použít schopného malíře.
Vápno se používalo na omítku, kde byla na zdech hrubá a na ní „fajnová“ malta. Tam bylo dobré použít vápno a štětku (pokud se pro to rozhodnete, chce to důkladně roztírat, aby nevznikly cákance. Já to po manželovi opravovala 4 hodiny, a to zvládl jenom jednu stěnu.)
Dnešní stavební materiály jsou už jiné a není nutné jako první vrstvu dávat vápno.
Pokud máte zdi štukované, tak bez problému Vám barva chytne, potom stačí skutečně barva a váleček.

jmhad

Pokud byla zeď klasicky naštukována je lepší použít vápno.Droboučké kamínky ve štuku se tím zatáhnou,zapev­ní.Pokud je fajnová z nějakého jiného materiálu,pak rovnou malbu.

venkovan

Vápnes se nová stěna také desinfikovala. Problém je, že vápno potom „žere“ moderní barvy.
Nicméně vzal bych štětku a stěnu namaloval. Štětka setře drobné kamínky ze stěny (pokud se jedná o klasický štuk).