Potvrdí nebo vyvrátí mi někdo, že za starých času se říkávalo, že prasata, kozy, krávy… se pěstují?

Proč se ptám. Slyšel jsem v regionálním rádiu pořad „Bejvávalo“, kde moderátor, mimo jiné, řekl, že kdysi se říkávalo, že se „pěstuje“ domácí zvířectvo a později se uplatnilo slovo „chovat“… Nedalo mi to a podíval jsem se na stránky Ustavu pro jazyk český a shledal jsem, že tomu tak v minulosti bylo a annas to jen potvrdila. Já jsem čerpal z http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C4%9Bsto­vat , kde po rozkliknutí dalších odkazů jsou opět důkazy, že zvířectvo se také pěstovalo.
Děkuji za Váš zájem.

Nejlepší odpověď
annas

Když jsem chodila do ZŠ, zásadně jsme museli rozlišovat, že pěstujeme zeleninu, chováme zvířata.. Platí i pro včely – říct, že někdo pěstuje včely – hrůza!!!

Dnes opět PCP a SSJC atd. uvádějí, že pěstujeme = záměrně pečujeme o rostliny, řidčeji i o zvířata.

pěstovat zeleninu; ;
pěstovat kočky; pěstovat ovce =´chovat

Sloveso pěstovat má hodně významů – vedle uvedeného se dá brát i takto: vychovávat , zušlechťovat, zabývat se něčím (chovem) = pěstovat zvířata.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C4%9Bsto­vat+&Hledej=Hle­dej

Kottův slovník z 19. století uvádí

1. pěstovat
např. u slovesa domestikovat zvíře = doma chovati, pěstovati;
pečovati o koho, o co

2. chovat
" na jistém místě něco míit, aby to zkázy nebralo, hlídati, ostříhati, opatrovati,"
atd.
--

Existují i jiné významy sloves, např. pěstovat – pěstí někoho bíti. Nebo pěstovati se s někým – laskat se.
Chovati koho – pozoovati ho atd.

Obě slovesa měla mnohem víc významů§ než v současnosti, ale ve vztahu ke zvířatům platilo i platí, že se chovají, ale i pěstují. I když PČP připouštějí obě varianty jako spisovné, záleží zřejmě i na generaci a oblasti.
.

Další odpovědi
Drap

Ano, říkalo. A dnes už se to začíná říkat zase. Osobně mi připadá lepší, nebo je to jen zvyk, že pěstuje se zelenina a chová se prase.

arygnoc

v slovenčine má slovo pestovať podobne ako v češtine viacej významov:

pestovať nedok.

  1. sadiť a ošetrovať, opatrovať: p. zemiaky, pšenicu, ovocie
  2. rozvíjať, zošľachťovať: p. cit spolupatričnosti, p. materinskú reč
  3. zaoberať sa niečím, venovať sa niečomu: p. šport, šach
  4. starať sa o niečo najmä z hľadiska pekného vzhľadu: p. si ruky, p-ná tvár, ženy sa rady p-jú
  5. držať (dieťa) na rukách a jemnými pohybmi (ho) tíšiť, varovať: p-je plačúce dojča;

http://slovnik­.juls.savba.sk/?w=pes­tova%C5%A5&s=p­refix&c=A5c5&d­=kssj4&d=psp&d=sssj&d=ss­sj2&d=scs&d=sss&d=pe­ciar&d=ma&d=hs­sjV&d=bernolak&d=ob­ce&d=priezvis­ka&d=un&d=locu­tio&d=pskcs&d=­psken&d=noundb&i­e=utf-8&oe=utf-8#

pod spojením „pestovať prasatá, kozy, kravy“ si predstavujem láskavú starostlivosť o tieto zvieratá (ako o dieťa).

inak sa ale i v slovenčine spojenie >pestovať (zviera)< používa zriedkavo, skôr vo význame „zušľachťovať“ (napr. výstavný kus).

predpokladám, že toto sojenie je prípustné i v češtine, inak v bežnej reči „prasata, kozy, krávy… se pěstují“ mierne povedané trhá uši – ale je to asi vec zvyku (podľa miesta, nárečia, …).

😉

setapouch

Mesto: zvirata se chovaji
Venkov: prasata se pestuji

Zdroj: Osobni zkusenost z detstvi

anonym

Už se tu řešilo něco podobnýho,je to i v diskusi.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-petr-spaleny-pestuje-kocky
Zavání to trošku podvodem a získávání bodů na tvý konto chlapče i když nechápu proč to děláš.

Ambrley

My třeba běžně na škole (zemědělské) používáme fráze jako „výroba selat“ a pod.. přijde mi to stejně hrozný :D