jeron73

potřebuji vědět jaký význam má příjmení Škarka, Ptačin, Štádler

Doplňuji:
prosím a děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
annas

Jen upřesňuji odpověď z knihy Moldanové.:

Škára – původ z oboecného jména škára = nevydělaná kůže. Zdrobnělý tvar pak – příponou -ka . Škar+ka.

Pták = z obecného jména pták, nebo podle domovního znamení.
Ptačí(n), Ptačinský = přivlastňovací přídavná jméno – patřící k rodině. Nejde o zdrobnělinu.

Štádler = je počeštěné německé příjmení Stadler = představuje původní název města, od něj pak obyvatele obyvatele města.

Etymol. slovník

Další odpovědi
david22

Škarka – zdrob. z jm. Škára = nevydělaná kůže
Ptačin – zdrobnělina jména Ptáček, Pták
Štádler – z něm. místního jména Stad(e)l (také Stadler, Stádler)

zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Agentura Pankrác, 2010