jiriii

potřebuji v bytě vybourat otvor do nosné cihlové zdi. Mám raději pozvat statika? Kolik si řekne za práci?

šíře zdi 30cm, otvor – délka 2.5m. výška 2.10m.

Chtěl bych použít tento postup –

Nejprve se z jedné strany zdi vyseká díra do poloviny tloušťky zdi a podle délky požadovaného otvoru o 30 cm delší drážku o výšce asi 12 cm a vloží se do ní ičko traverza 10 cm vysoká. Pak se totéž provede i z druhé strany zdi. Samozřejmě ve výšce požadovaného otvoru.Pro jistotu je možno zajistit volný otvor nad traverzou klíny.pak můžete bez problému vybrat zbývající cihly.

Je vše v pořádku u tohoto postupu?
Mám si na něco dát pozor?
Díky za rady.

Doplňuji:
Je to v první patře dvoupatrového domu ze sedmdesátých let. Bourat potřebuji jednu třetinu z celé zdi. Nademnou mají tu samou příčku vybouranou jeden metr, tak si myslím že ta váha na tu zeď by nebyla snad tak velká. Samozřejmě jí usadím minimálně 30cm, do obou zbývajících stran zdi. Chci ponechat na jedné straně kus zdi o kterou opřu íčka, abych nemusel zasahovat do části venkovní zdi. Snad to vyjde.
Jinak byt je v OV a stará se o něj bytové družstvo. Myslíte že bych jim to měl nahlásit? Aby mě to pak nesežralo finančně, určitě budou chtít názor statika, povolení a bůhví co ještě.

Nejlepší odpověď
Drap

Otvor nad traversou zvětšit tak, aby se tam dala alespoň na dvou či třech místech strčit ruka. Otvor vyklínovat a před započetím bourání otvor mezi železy vyzdít, nebo vylít betonem, tak aby vznikl kompaktní pevný překlad, který bezpečně ponese zeď nad ním a celou váhu spolehlivě přenese na nosnou zeď v které jsou železa usazena.

Další odpovědi
pl4toon

Zásah do nosné zdi je opravdu velká změna pro statiku domu. Řekl bych, že statik je nutný. Matně si vzpomínám na něco podobného a pokud se jedná o zásah do nosné zdi, tak myslím že se to dokonce musí hlásit i na stavební úřad, ale to nevím jistě, snad mě doplní někdo kdo to ví.
Ale když čtu co s tím chcete dělat, tak mě trochu jímá hrůza, že si to chcete dělat svépomocí. Nechcete to radši svěřit firmě? Nebo si zařídit alespoň odborný dohled? Lepší než aby vám to spadlo na hlavu. Takových už bylo, co si říkalo, já to zvládnu a pak měli střechu na gauči ;)
Doplňuji:
to Olmann: ano něco takového jsem měl na mysli, jen jsem to blbě popsal. Díky za doplnění :)

Olmann

Na zásah do nosné zdi se nevztahuje v žádném případě ohlášení na stavební úřad. Na tuto činnost je vždy třeba podat žádost o stavební povolení na příslušný stavební úřad s danými posudky a dokumenty, které Ti určitě sdělí na úřadě a poté Ti buď povolení udělí nebo ne.. A pokud plánuješ to udělat na černo tak se jenom modli ať ten barák nespadne anebo Tě někdo nebonzne. Protože pak se z toho opupínkuješ jednou tolik. Tohle není jako postavit psí boudu. Takže Ti radím jdi na úřad.

Mc Merkurion

jak radí Drap je správný postup,ale!,jedná se o byt v kterém patře,jak dlouhá je skutečně celá zeď do které se dělá otvor?bejt to přízemní barák,možná,jinak bych si nechal poradit,je to zásah do nosné konstrukce a na to se myslím vztahuje ohláška,minimálně s tím musí souhlasit majitel domu.díru do 1m bych neřešil,z tohodle bych měl bobky…
Doplňuji:
nad tebou má 1m,to tak strašný není,ale tvůj případ,když je nad tebou zeď je sebevražda,nehledě na to,že hlásit jim to MUSÍŠ,a oni statika chtít budou,takže to máš vyřešený

Mc Merkurion

když pročítám tvé doplnění,nevím jestli jsem to správně pochopil,ale na té jedné straně máš tak malý kousek,že tam chceš dát íčka,abys to měl na co položit?Pochopil jsem to správně?Pod ty íčka bys totiž musel udělat nějaký fundament,aby to mělo smysl,to není práce pro laika,todle opravdu chce nějakýho odborníka,kterej ti to nakreslí,a tím ti udělá i tu statiku,a možná jeho řešení bude ve výsledku lacinější i s poplatkem za něj,než kdyby si tam nandal tunu železa

Mc Merkurion

nebyl jsem si jistý ohledně dnešních předpisů,a koukám,že mi vypadlo slůvko MINIMÁLNĚ OHLÁŠKA,byt máš sice v OV,ale barák tvůj není,tudíž potřebuješ souhlas ostatních