Ladislava197

Potřebuji radu z mediciny, je tento stav po operaci střeva normální?

Dobrý den moje maminka je 14 dní po operaci tlustého střeva a slepáku,z nemocnice je doma teprve třetí den a má problémy už 24 hod.chodí neustále na toaletu at sní co sní,je to po této operaci normální?Děkuji za rady

Nejlepší odpověď
ivzez

Pokud vím, lékaři sem nechodí (stejně by maminčin stav nedokázali
posoudit na dálku) a zkušenost jednoho nemusí být pro druhého stejná
(co pomohlo jednomu, nemusí pomoci druhému).

Já bych maminku zavezla na pohotovost.
(Lepší jet tam zbytečně, než něco zanedbat.)

Další odpovědi
mosoj

Pokud bylo tlusté střevo při operaci zkráceno je to normální.

marci1

V tomto případě je nutná konzultace s lékařem. Jen ten vám dá fundované rady a pokyny ke zlepšení stavu po operaci.
Každopádně mohu uvést jen všeobecné rady o výživě po operaci tlustého střeva :
Obecná doporučení :
• V prvních 6 – 8 týdnech po operaci doporučujeme bezezbytkovou stravu, to je omezit ve stravě potraviny, které obsahují nerozpustnou vlákninu – celozrnné výrobky, luštěniny, ovoce se slupkami a zrníčky, nezralé ovoce, tučná masa a uzeniny, nadýmavou zeleninu, dráždivé koření apod. (viz. doporučení při průjmech).
• Po přizpůsobení organismu změněným podmínkám zvolte co nejpestřejší stravu.
• Pokrmy jezte v malých porcích, často – nejlépe v 2 – 3 hodinových intervalech.
• Jezte pravidelně, abyste si vytvořili rytmus pravidelného vyprazdňování.
• Jezte více během dne, vyvarujte se konzumace jídla pozdě večer.
• Jídlo vždy velmi dobře rozkousejte, pokud nemáte v pořádku chrup, použijte krájení na malé kousky, mletí nebo strouhání – např. u masa, ovoce, zeleniny
• Dodržujte pitný režim, pijte dostatečné množství tekutin minimálně 2 l denně, (v letním období i více) – neslazených nápojů bez oxidu uhličitého
• Snášenlivost jednotlivých potravin je individuální; pokud vám potravina vyvolává potíže, vyřaďte ji z jídelního lístku.
• Omezte cukr a sladké pokrmy.
• Pokud nesnášíte mléko, nepoužívejte ho.
Onemocnění střev bývá doprovázeno nedostatkem vitamínů a minerálních látek, které doplníte vhodnými multivitamínovými přípravky. Druh a množství přípravků nutných k doplnění vitamínů a minerálních látek konzultujte s lékařem.

Doplňuji:
Zdroj : www.onko.cz/_pub/pu­blikace/vyziva-streva.doc