zabicka321

Potřebuji radu o náhradě škody…

Přesné znění rozsudku: Podle § 228 odst. 1 tr. ř. jsou oba obvinění povinni zaplatit na náhradě škody společně a nerozdílně pošk. spol. částku 20 000 Kč.

Když jeden ze dvou obviněných zaplatil polovinu je to tímto pro něj ukončené? Nebo je nutné uhradit i částku za druhého odsouzeného? Děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Je na pachatelích, aby se domluvili, jakým způsobem škodu uhradí, jestli každý rovným dílem nebo jiným způsobem. Na druhou stranu, pokud škoda není uhrazena dobrovolně, může se poškozený domáhat exekuce.
Přitom si může vybrat proti kterému z pachatelů exekuci povede a může se takto domáhat zaplacení celé částky po jednom z pachatelů. Pokud je celá částka vymožena na jednom z pachatelů, je už jen na tomto pachateli, zda si vymůže vrácení části svých peněz na zbývajících pachatelích.
Pro poškozeného je tedy důležité, že může celou škodu vymáhat po kterémkoliv z pachatelů a nemusí „nahánět“ všechny pachatele, aby zaplatili poměrný díl škody.
-
Pokud jeden ze dvou pachatelů zaplatí poškozenému polovinu škody, nezbavuje ho to odpovědnosti za zbytek škody a poškozený tak může po tomto odsouzeném tento zbytek vymáhat.

Zdroj: https://www.go­ogle.cz/search?q=%C3%A1h­rad%C4%9B+%C5%A1ko­dy+spole%C4%8Dn%C4­%9B+a+nerozd%C3%A­Dln%C4%9B&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozi­lla:cs:offici­al&client=fire­fox-a&channel=rcs&gws_­rd=cr&ei=v73LUt­bZO9CxhAfA_oH­QBQ&gbv=1&sei=wL3LUs­CkDZGjhgeqioH4Dg