jiriii

Potřebuji prodloužit nájemnici smlouvu. Mohu jí dát tutéž, anebo ji musím nějak upravit?

Přece nebudu přepisovat vodu apod. To už má v předávacím protokole. Co kdybych jí dal úplně tu samou a v ní bych změnil pouze do kdy trvá nájem? Což znamená, že by na ni zůstal i původní datum předání a podepsání smlouvy. Jde to takto?
DÍÍÍKY
Nevíte, jak má přesně znít dodatek? Nemůžu to nikde najít.

Nejlepší odpověď
johana 56

"Musí se měnit dosavadní smlouvy?
Nikoliv. Ale pokud nastane například změna situace a přistupuje se k výpovědi nájmu, už se často bude postupovat podle nového občanského zákoníku, aniž by se před tím smlouva měnila.
Týká se to především jednoduše formulovaných nájemních smluv, v nichž nejsou žádná zvláštní ustanovení, a jde vlastně pouze o stručné ujednání o pronájmu bytu mezi dvěma subjekty.
V případě, že smlouva obsahuje i podrobná ustanovení týkající se například výpovědi, výše nájmu a podobně, pak je potřeba formou Dodatku ke smlouvě tato původní ustanovení podle starého občanského zákoníku zrušit a nahradit novými.

http://www.sfrb­.cz/fileadmin/sfrb/doc­s/Aktuality/Na­jemni_smlouva_po­dle_noveho_ob­canskeho_zako­niku.pdf
http://www.pro­pravo.cz/smlou­vy/dodatek-ke-smlouve

Další odpovědi
cukrar

Já to řeším dodatkem, hlavičku smlouvy okopíruji, dopíšu bod …
doba nájmu je od 1.8.2016 do 31.7.2017
okopíruji poslední ustanovení smlouvy o poučení svobodného rozhodnutí a podpis.

Kepler

Pokud se znění smlouvy o nájmu na dobu určitou nemění, řeší se to dodatkem, kde se uvede nový termín platnosti. To úplně stačí.