terry

Potřebuji připevnit police na zeď, kde je několik cm omítky.

Bude stačit vyvrtat díru např.prům. 10 mm, hloubka cca 10 cm a zasádrovat do ní menší hmoždinku na šroub? Nebo díru ještě širší?
Původní hmoždinky se vyrvaly i s omítkou, je tam díra aspoň 3 cm a cihla není vidět.
DÍKY.
Doplňuji:
Na okrasu nebude. Mám to v práci, na polici budou věci.
Někdy i kočka 🙂.
Co je myšleno tím pevnějším materiálem? Jak hluboko mám vrtat? A jak širokým vrtákem?
Mužskýho jsem vystěhovala, tak si musím poradit sama ☹.

Nejlepší odpověď
tom004

Prodávají se hmoždinky,i pro staré domy,kde omítky,v důsledku nerovnosti zdí,dosahují tloušťky,i několika cm.jsou to specielní hmoždinky,s ter­číkem.Délka,mů­že být,i 150 mm.V od­borné prodejně,budou vědět,co nabídnout.

Další odpovědi
anonym

arygnoc: třeba se strefila do spáry mezi cihly.No!

hanulka11

Manžel když vrtá díry na hmoždinky nic nesádruje, musíš vyvrtat takovou díru jak silné máš hmoždinky a myslím, že takové 8-čky by to udržely.pak to jen omázne pružnou sádrou a zamaluje

arygnoc

zajímavá stavba.

teoreticky, pokud tam ta polička bude jenom na okrasu, by to mohlo stačit.

ale boporučil bych belší hmoždinku a vrtat, než nenajdete nějaký pevnější materiál (pokud tam teda je).

elektrikář

Vyvrtat větší a hlubší díru, a použít chemickou kotvu je to dvousložkový tmel a velký šroub se šroubuje přímo do tmelu. Vyrábí to Hilty nebo vám poradí ve stavebninách.Vyrábí se šrouby kde je na jedné straně vrut a na druhém konci šroub z metrickým závitem, na ten se polička zavěsí a přichytí příslušnou matkou.
Další možnost pozvat si řemeslníka. Bude to mít za chvilku.

dědapetr

Je to možné že jsi se trefila do spáry mezi cihly,stává se to běžně.Tloušťka omítky je běžně dva až dva a půl centimetrů.Délka hmoždinky tak aspoň 4–5 cm.Vyvrtat stejným vrtákem jaký je průměr hmoždinky,a naklepat ji do zdi celou.

Tata

Nepoužívejte hmoždinky, ale použijte starou metodu špalíčlů. Hmoždinky v maltě ani starých červených cihlách nedrží. Proto vysekejte majzlíkem do zdi otvor (ze začátku opatrně ať vám neodpadne zbytečně velký kus omítky). U malích obrázků stačí navrtat silmějším vrtákem ale v každém případě dvě třetiny hloubky otvoru musí být v cihlách. Potom si připravte špalíček který se volně vejde do díry a měl by být směrem k povrchu zdí stěny trochu zkosené. Špalíčky zasádrujeme, vyvrtáme do nich v místech zavěšení dírky vrtákem o 1–2mm užší než šroub který použijete. Potom už přišroubujete poličku.

honza19hk

vyvtrat díru 10mm cca 10 cm hlubokou a buď ocelové hnoždinky a do toho šrouby nebo klasickou hmožbinku zalepit tzv.Chemickou kotvou.Prodávají to skoro v každém železářství nebo OBI,baumax…Postup stejný vyvrtáte 10mm díru cca 8 cm-10cm hlubokou stříknete tam !trošku! té tekutiny a rychle vsadíte 10mm hnoždinku -kolmo.Necháte zatvrdnout a můžete pověsit polici.Přesný návod je na obalu té pasty.
Dejte pozor ať se vám ta tekutina nedostane přímo díry té hnoždinky,než to ztvrdne ujistěte se špejlí nebo něčím podobným že díra v hmoždince je volná-jinak špejlí vyčistit.Jinak by jste tam nešroubovala šroub.Pozor nejde to sundat z kůže!!

Další: Je možnost ji na zeď přilepit.určitě vám poradí v Baumaxu nebo OBI atd…

uživatel Tata

„Nepoužívejte hmoždinky, ale použijte starou metodu špalíčlů“ tohle bych ženský neradil nebo se taky mohla probourat do vedlejší místnosti na víc je to pracný.Otázka taky je jestli si omítku nespletla se silikátem nebo ytongem,pak by tam červený cihly asi težko byly.

Michálek1245

Taky bych to asi vyklínkoval, jako se to dělalo po staru. Každopádně to moderní řešení s hmoždinkami na terčíky zní docela zajímavě. Ale v praxi jsem to ještě neviděl. Jinak pozor na spáru mezi cihlami, aby se vám pak nevysypala omítka. Já si takhle jednou věšel policový regál od https://www.meta-online.com/cz/pro­dukty/policove-regaly-do-dilny-haly-atelieru do dílny a stalo se mi úplně to samé. No… Když je hloupá hlava, trpí celé tělo. 🙂

kristýnary

Jestli chceš, aby ti police fakt držela a neměl si ji tak jen na okrasu, tak dej hmoždinky do chemické kotvy. Pak budeš moct dát na polici cokoliv a nebudeš se muset bát, že by se to utrhlo. Manžel si koupil běžnou chemickou kotvu z https://www.a­damos.cz/prumys­lova-lepidla a zadělal s ní hmoždinky, ve kterých jsou šrouby, se kterými je přišroubovaná police , na které mám velké knihy a police drží.

2R

Někdy zbývá jediná jednoduchá pomoc:
Zasádrovat hmoždinky už se zcela zašroubovanými šrouby. Jinak potom šroub při zašroubování roztahuje hmoždinku a sádrování popraská, protože okolní omítka není pevná a všechno to ze zdi vypadne. A chce to počkat až sádra ZCELA zatvrdne, pak teprv šrouby vytočit a poličku či co si přišroubovat. Knihovnu to ale asi neunese … .

Jiří Bohumil

Je to sice už starší dotaz, ale můj systém, který mi velmi vyhovuje a je dobrý a není tu uveden, je tento: vyvrtám do omítky díru cca 1,5–2 cm v průměru do hloubky 8 cm. Pak pomocí vhodné tenkostěnné trubky o trochu menším průměru než je otvor v omítce, do níž vtlačuji kulatinu (dřevěnou, nebo kovovou, máznutou trochu sádlem, nebo vazelínou) jako píst, vtlačím do toho otvoru přiměřeně řídkou sádru až ho úplně naplním. Ten „fórychtung“ z trubky a kulatiny mám stále v dílně. Možno také použít větší silonovou injekční stříkačku, u které uřízneme přední část. Díru předem vystříknu vodou (rovněž injekční stříkačkou, balonkem od klistýru a podobně). Sádru pak nechám cca 10 minut zatvrdnout a pak do ní lehce vyvrtám pěkný hladký otvor o průměru použité hmoždinky. Nechám sádru zatvrdnout dalších asi 20–30 minut, vklepnu hmoždinku a zašroubuji šroub. A jde to vycentrovat a osadit přesně a drží to perfektně. A když potřebuji šroub vyšroubit, není problém.

Tulipanek777

No já si teď objednala tyto poličky http://www.do­plnkydomu.cz/p/po­lice-ctvercove-hevea-sada-3-ks...není tam uvedená hmotnost…budu si je také připevňovat sama, tak jsem zvědavá jak mi to půjde. Hlavně je budu věšet na ytong, což jsem ještě nedělala…

terry

honza19hk – díky za radu, ale opravdu si myslíš, že nepoznám rozdíl mezi omítkou a ytongem???
A…ytong je pěna. Z toho mám pár nových zďí.
Tyto, pro police, jsou staré zdi ve starém domě.

Zkusím tu chemickou kotvu 🙂.

terry

8 hmoždinky se vyrvaly.
A že bych se náhodou trefila do spáry na obou stranách?
A…původní připevnění prováděl chlap. Já to teď musím opravit – vy mužský všeumělové a chytrolíni.

hanulka11

je smutné , že to nedrželo,ale přeci hned všechny chlapy nehodíš do jednoho pytle
Hlavně nevrtej na stejné místo .Nebo ti to spadne znovu.

tom004

Pokud,chceš používat,podobné invektivy,jako v poslední větě,tak doporučuji,pořádné studium „kodexu uživatele“.

dědapetr

Je to možné že jsi se trefila do spáry mezi cihly,stává se to běžně.Tloušťka omítky je běžně dva až dva a půl centimetrů.Délka hmoždinky tak aspoň 4–5 cm.Vyvrtat stejným vrtákem jaký je průměr hmoždinky,a naklepat ji do zdi celou.