tomas1541

Poradíte, jak se určují v chemii názvy kyselin?

Ahoj potřebuji poradit předem než se tu rozepíšu jedná se o Chemii:

Bereme ve škole kyseliny a já jsem nepobral jak se určují názvy kyselin podle tabulky (Př. Napiš názvy kyselin: H(malá dvojka)SO(malá čtyřka) jak se určuje koncovka kyselina sírová) Budu rád když by my někdo dal stránku kde je to dobře vysvětlené a nebo by my to vysvětlil.Klidně můžete napsat na e-mail: tomas5@atlas.cz
Prosím žádný připomínky :/

Potřebuji poradit jestli by my toto někdo vysvětlil ?

Odpovědi
Rainy

Musíš doplnit oxidační čísla – O má -II, H má I a S dopočítáš – čtyři krát dva je osm, dva krát jedna je dva a osm mínus dva je šest – ový :)

RyuzakiKate

Metodu Rainy jsem nikdy nepoužila a je to pro mě příliš složité :D já mám zkrátka zafixovaný názvy pro oxidační čísla:
I: -ný
II: -natý
III: -itý
IV: -ičitý
V: -ičný/ečný
VI: -ový
VII: -istý
VIII: -ičelý
… mám asi trochu divný a pro ostatní složitý metody, ale mně to tak vyhovuje. Když tam vidím čtyřku, tak zkouším, jak mi ty názvy zněj, nějak si to odvodím a pak ověřím… Já vim, nelogické :)