Adela.K

Pomůžete s rozborem souvětí?

Zdravím, jsem spíše na matematiku a dostala jsem úkol z češtiny, který mi moc nejde, protože jsem vše přes prázdniny z ČJ zapomněla… Máme zadané toto souvětí: Prohlížíme-li pozorně hvězdné nebe, nalezneme někdy dvě hvězdy v tak značné blízkosti, že se ptáme, jsou-li jen náhodou tak blízko vedle sebe, nebo tvoří-li ve skutečnosti jedinou soustavu, která se řídí zákonem přitažlivosti. Věty jsem určila takto: 1 VH, 2 VH, 3 VV, 4 VV, 5 VH, 6 VV.
Máme k tomu 4 úkoly: 1.) určit slovní druh těchto slov: někdy, vedle a jedinou. Někdy jsem určila jako příslovce, vedle jako předložku a jedinou jako přídavné jméno.
2.) určit větné členy: soustavu, která a přitažlivosti, tady jsem určila jen soustavu jako předmět, zbytek nevím.
3.) určit druh VV, která je jako první v souvětí a taky poslední VV v souvětí.
4.) určit u slovesa prohlížíme, osobu, číslo, čas, způsob, rod, vid, třídu a druh třídy. To jsem určila takto: 1.os., č. množné, č. přítomný, zp. oznamovací, rod činný, vid nedokonavý, třídu 4. a její druh sází…

Není mi moc dobře a jen nad tím sedím a nevím si rady, máme hodně přísného češtináře, co za špatně udělané úkoly dává 5, i když je ten úkol třeba na 3 a mě teď budou čekat přijímačky a nerada bych měla špatné známky na vysvědčení.

děkuji za pomoc

Nejlepší odpověď
krpik

Ty úkoly nejsou ze srandy, ale aby sis to připomněla a procvičila. Když ti to tu napíšeme, tak to opíšeš a nebudeš na tím přemýšlet. Jak chceš dělat přijímačky, když to neumíš? Z jednoho opsaného úkolu se to nenaučíš.

Další odpovědi
anonym

Neštvi se s tím, prostě to ve škole od někoho opiš…
Jsou to blbosti.

Anonymka15+

Která by mohl být přívlastek, ale většinou se určuje společně s jiným větným členem.
Přitažlivosti je přívlastek neshodný. Řídí se jakým zákonem? Zákonem přitažlivosti. Protože stojí za podstatným jménem, jedná se o PKN.
6.VV je určitě přívlastková. Jakou soustavu tvoří? Tu, kterou…
3VV si nejsem jistá. Mohla by být příslovečná měrová nebo příslovečná způsobová. Předmětná určitě není.
Jinak bys to měla mít dobře. Odpovídám to z toho důvodu, že je vidět, že ses snažila ten úkol dát dohromady a nechceš ho jen opsat jako někteří experti tady.

Anonymka15+

fgh: Vzhledem k tomu, že letos dělá přijímačky, asi to zase tak nedůležité nebude. 🙂