Christinaaa

Poradíte, jak zazipovat soubor, aby nebyl velký a aby to šlo úsporně?

Původní dotaz
Potřebovala bych zazipovat soubor, ale aby nebyl velký ( jak se říká, jestli to jde úsporně)? děkuji

Nejlepší odpověď
cochee

Zásadní otázka je, co je to za soubor, tedy co obsahuje. Některé soubory, namátkou fotky ve formátu .jpg a většina videí (.avi, .mp4, .mkv a tak dále) už nezazipuješ (správně: nezkomprimuješ) ničím, protože jsou zazipovány samy o sobě. Lépe řečeno, do archivu (.rar, .zip) je uschováš, ale jejich velikost na disku zůstane víceméně nezměněna. A pokud jde o dobře komprimovatelná data, třeba nějaké textové soubory, pak je celkem jedno, který „zip“ použiješ; moderní komprimační programy se svou účinností navzájem příliš neliší.

Další odpovědi
Dochy

Jak zazipovat? V současnosti nemá moc smysl řešit. Zkrátka zazipovat. Pokud zazipovat, pak zipem. Jinak ale existuje více komprimačních nástrojů-formátů. Nejobvyklejší jsou asi ZIP, ARJ, RAR,… Některé komprimační nástroje dovolují výběr formátu. Dříve se u nich nastavovala i kvalita komprese kde se volil poměr mezi kompresí souboru a ryzhlostí zpracování. Při současné úrovni techniky už to zpravidla nikdo neřeší a ty programy bývají defaultně nastaveny na maximální kompresi (můžeš si ověřit v nastavení programu, zpravidla stále bývá možnost to změnit).

Lamalam

Ano, zazipuj. Na co ses to vlastně chtěla zeptat?

jpau

No on vtip je v tom, že záleží na tom co je to za soubor. Jsou soubory co se zmenší když je zazipuješ a pak jsou soubory, které v tom zipu budou stále stejně velké.