Ladislava197

Potřebovala bych vědět,když byl otec ve styku se žloutenkou typu A a šel na krev zdali dělají automaticky B i C?

Potřebovala bych vědět jestli,když mel otec v práci žloutenku typu A a šel na krev,zdali automaticky dělají vyšetření na B i C

Odpovědi
zzzzz

Ne nedělají, tyto žloutenky jsou naprosto rozdílné a rozdílně přenostitelné. Všechny už se dají léčit C sice jen s 50% pravděpodobností, ale léčí se i opakovaně.

A- se přenáší tak, že se exkrement nakaženého dostane do úst zdravého, proto se ji říká nemoc špinavých rukou. Léčba není nijak náročná, je aale nutná nějaká izolace.
B a C- se přenáší tak, že se musí jakákoliv tělní tekutina nemocného dostat do krevního oběhu zdravého. Např. nitrožilně, pohlavním stykem, ale třeba i při autonehodě:-(( Léčí se hůř, déle cca půl roku až rok. Existuje i několik podskupin, zvláštní je, že ta feťácká podskupina je nejlépe léčitelná, ale lidé, jež to dostali při transfuzi (ti mají jinou podskupinu) tak na ty léčba moc nereaguje:-((

Testovat vždy všechny žloutenky je nesmysl, ale pokud by měl otec podezření, že má i jinou žloutenku, tak si musí zajít na test na infekční oddělení. Běžný test zkoumá jen protilátky a ty se projevit nemusí, není 100%. Je potřeba na B a C udělat velmi podrobný test i biopsii.