Bara95

Potřebovala bych vědet co nejvíce informací o dusičnanu amonném.

např. fyzikalní a chemické vlastnosti, využití…
Doplňuji:
Samozřejme jsem to už do vyhledávače zadávala, ale je toho málo

Nejlepší odpověď
hanulka11

zadej do vyhledavače- dusičnan amonný – a vyjede ti co potřebuješ

Další odpovědi
SajmonModer

Dusičnan amonný, triviálním názvem ledek amonný či amoniumnitrát, je chemická sloučenina (dusičnan amoniaku) s chemickým vzorcem NH4NO3. Bílá krystalická látka používaná jako zemědělské hnojivo, dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice. Může vznikat přeměnou močoviny:
3CO(NH2)2 + 2 H2O → NH4NO3 + 3 CH4 + 2 N2
[editovat]Příprava

Dusičnan amonný se připravuje reakcí kyseliny dusičné a čpavku.[1]
HNO3 + NH3 → NH4NO3.
Dusičnan amonný se také vyrábí amatérskými nadšenci reakcí:
(NH4)2SO4 + 2 NaNO3 → Na2SO4 + 2 NH4NO3
Ca(NO3)2 + (NH4)2SO4 → 2 NH4NO3 + CaSO4[zdroj?]
Tato reakce je silně exotermní. Možno ho také připravit reakcí AgNO3(aq) s NH4Cl(aq), přičemž vzniká jako nerozpustná sůl AgCl, která se dá odfiltrovat, takže výtěžek je pak poměrně vysoký.

Dusičnan amonný

Složení, vzhled a vlastnosti:

Dusičnan amonný je dusíkaté hnojivo se dvěma formami dusíku. Obsahuje 34 až 35 % N, z toho polovinu v nitrátové a polovinu v amonné formě. Vzhled krystalů je závislý na teplotě při sušení. Je velmi hygroskopický, a proto je často opatřován ochrannými povrchy. Je fyziologicky neutrální.

Technické parametry:

obsah dusíku celkem v % N min..........­.............­.............­.............­.............­... 34,0

Použití:

Dusičnan amonný 34 % N se používá k jarnímu regeneračnímu přihnojování ozimů, k jarnímu produkčnímu přihnojování a v menší míře i k pozdnímu kvalitativnímu přihnojování. Celkové množství dusíku (zejména u ozimé pšenice) se rozděluje do několika dílčích aplikací (dělené dávkování dusíku). Pokud je to možné, doporučuje se hnojivo zapravovat do půdy. Dusičnan amonný je velmi dobře rozpustný, a proto je vhodný k přípravě vlastních kapalných hnojiv v zemědělském podniku.

Orientační dávky hnojiva v kg/ha:

Ozimá pšenice, ječmen.......­.............­............ 280 – 440 kg/ha
Ječmen jarní........­.............­.............­.............. max 280 kg/ha
Žito.........­.............­.............­.............­............. 240 – 360 kg/ha
Oves .............­.............­.............­.............­....... 200 – 240 kg/ha
Cukrovka.....­.............­.............­.............­........ 240 – 440 kg/ha
Brambory.....­.............­.............­.............­........ 320 – 440 kg/ha

Zdroj: www.wikipedia.org

Děda Louda

Doplněk pro teroristy:

Nejznámější trhavinou, která má jako svou hlavní složku dusičnan amonný je DAP. Jsou to výbušniny na bázi dusičnanu amonného a paliva. Typů trhaviny DAP je nepřeberné množství a spousta z nich je popsána na jiných stránkách (ProjectX vs. Detonator aj.). Základní modifikací této trhaviny je granulovaný dusičnan amonný(94,5%) s motorovou naftou(5,5%). Na odpal takto připravené výbušniny rozbuška v žádném případě nestačí, musíme použit počinovou nálož a výbušnina je velmi slabá. Pro naše „využití“ jsou mnohem zajímavější směsi NH4NO3 s jinými výbušninami. Vzniknou tak různé dynamony, amonnity(s pří­davkem TNT) či amatexy(směsi s RDX). Takto připravené „bomby“ jsou velmi levné, silné, více odolné proti navlhavosti. Tyto trhaviny je možno, narozdíl od klasické DAP, přivést k detonaci i samotnou rozbuškou pokud jsou v práškovém stavu. Slisované výbušniny s obsahem dusičnanu jsou velmi necitlivé k rozbušce. Musí obsahovat jisté procento RDX nebo tritolu, aby je bylo vůbec možné ziniciovat. Proto chceme li použít co nejmenší rozbušku, myšleno s co nejmenším obsahem sekundární slože, je nutné, aby byly všechny složky jemně promlety a suché. Při míšení se až na konec přidávají slože zvyšující citlivost (chloristany, hliník…). Uchovávat musíme pouze ve vzduchotěsnych obalech. Jinak nám výbušnina navlhne. U amatexů není navlhavost tak markantní jako u DAPek. Zajímavostí těchto trhavin je možnost použití hnojiva LAV namísto dusičnanu amonného. Ten je totiž v tomto hnojivu obsažen 70%.

Detonační rychlost (D): 2400-… m/s
(Záleží na modifikaci, nejsilnější jsou pochopitelně směsi s prachovým hliníkem či jinou výbušninou – dus.močoviny, tritol, RDX. U takovýchto trhavin je pak bohužel obtížné stanovit detonační rychlost. Je proto možné (a pravděpodobné), že je detonační rychlost u nějakých modifikací (přídavek RDX…) přesáhne 5000m/s. D=2400m/s má DAPka složená pouze z nafty a dus.amonného. Přidáme-li Al pohybujese det.rychlost již kolem 3000–3600 m/s. Je-li jednou ze složek jiná výbušnina (v tomto příbadě tritol) stoupne det.rychlost až na 3800–4200 m/s.
Hodnocení: Jednoduchá, rychlá a levná (nenakupujeme-li ve Verkonu) příprava i ve velkém množství. Použijeme-li místo dus.amonného hnojivo cena výroby radikálně klesne, ale potřebné množství výbušniny stoupne, neboť dus.amonný je ve hnojivu obsažen pouze 70%.

Zdroj: http://kaboom­.webzdarma.cz/dap­.htm