Avatar uživatele
gibina1997

Potřeboval bych poradit s touto větou neboť si nejsem jistý jak by to mělo být:

Otcovi sourozenci jsou také dosud živ_ a zdráv_. Nechápu, proč je tam to dlouhé á ve slově zdráv_.
Předem děkuji za odpověď.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4085 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Vycházejte z podmětu otcovi sourozenci ..
.
Druhá část otázky – délka samohlásky. U přídavných jmen podle vzoru mladý existují tvary složené a tvary jmenné – mladý/mlád, zdravý/zdráv atd. Tvar složený se od tvaru jmenného liší délkou. Je to dané historickým vývojem,. vysvětlení složité.

Je i rozdíl, kde tyto tvary použijeme, ale to jste si snad řekli ve škole – stav stálý x stav přechodný , jmenný přísudek. …

Jediná rada, vytvořte si krátkou větu, vyslovte nahlas daný výraz. Měl byste poznat, který výraz lze správný.

Je třeba rozlišovat, když někomu řeknu „zdrav“ = sloveso , nebo (buď) zdráv – jmenný tvar přídavného jména, třeba i zkráceně „už zdráv?“ .

Dává smysl tato věta? „Každého staršího hlasitě zdráv /pozdrav)“. Správně … „hlasitě zdrav.“.

Stejně tak jsem mladý x jsem mlád.
Dává smysl „jsem mlad“? Jsem mládý? Nikoliv.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Lucijej

Žádné dlouhé a tam není.

Neříká se tomu shoda podmětu s přísudekem pro srandu králíkům.
Tato přídavná jména se skloňují podle vzoru mladý – takže otvcovi sourozenci jsou mladí a mladí, tak co tam bude?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
OLDA321

Podle mě bude v obou slovech tvrdé, ale opravdu si tím nejsem jistý

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
charliesheep

Asi si děláš srandu,nebo nebudeš české ani moravské národnosti…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Gibino1997, to ti asi potom nepůjde do hlavy ani to, že je možné napsat tuhle primitivní větu dvěma způsoby, viď?
Ze školy by ti mělo být jasné, proč to tak je. Hledej v knize a v sešitech.
Obojí je správně:
Otcovi sourozenci jsou také dosud živi a zdrávi.
Otcovi sourozenci jsou také dosud živí a zdraví.
Už víš, v čem je rozdíl?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
adal alkybok

živi a zdrávi nebo živí a zdraví // vzhledem k tomu že se jedná o prastarou úvodní dopisovou formulaci,byla tenkrát snaha úžívat řekněme vznešenější formulace textu jazyky. U nás na vesnici můžeš klidně spisovně napsat živej a zdravej a není to v přímém rozporu s Pravidly. Tak že živi a zdrávi nebo živí a zdraví je obojí správně. Živej a dravej je správně otrojí.Měj se a víc čti. Adal

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Správně je shoda přísudku s podmětem, nikoliv naopak.

Jmenný tvar zdráv vyjadřuje vlastnost přechodný, složený tvar zdravý pak vlastnost stálou. Jinak tvary jmenné jsou knižní.

Tvary zdravej a živej nejsou určeny do písemného projevu, takže jsou v rozporu s PČP.

před 4085 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
tom004

No vidíš. On se vždy najde někdo, kdo nedopustí, abyste své vědomosti získávali vlastním přičiněním, ale pouhým opisováním toho, co vám zde někdo vypracuje. Takže můžete v klidu hloupnout dál.

před 4085 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek