Potkan – krvavé boule na chodidlech – co to je?

Moje potkanice je již 1 rok stará a už pár měsíců se jí na chodidlech dělaly takové začervenalé nebo zafialovělé bouličky na chodidlech, ale brzy zase zmizely. Ale tentokrát se jí boule na chodidlech objevily velké a celé krvavé. Dlouho jsem jí nohy nekontrolovala a tak jsem si toho všimla až v této špatné fázy. Tento týden ji beru k veterináři i s dalšími potížemi, ale už dopředu by mě zajímalo, co jsou tyto boule zač?
Když jsem byla malá, měli jsme dva jiné potkany a jeden z nich také měl tyto boule na nohou ale nikdo tomu nevěnoval pozornost a těmi boulemi na nohou později i uhynul ve 3 letech…Ale nikdy jsem nezjistila o co se jedná a jak to léčit. Ta než se dostanu k veterináři, ráda bych už předem znala nějaké informace…nevíce o co se jedná a info? Mám pocit že to je tím, jak můj potkan nechce stavit hnízdo a tak spí na tvrdé podlaze v baráčku, ale nejsem si jista.

Fotka: http://img.jan­forman.com/DSC0249­hk21.JPG

Odpovědi
SickBreed

Může se jednat o pododermatidu, tedy stafylokokovu infekci napadající potkany s nevhodnou (přiliš tvrdou) podestýlkou, nebo potkany žijících v kleci s rošty. Projevuje se krvácivými otlaky na packách. V tomhle případě je potřeba okamžitě odstranit zdroj otlaků. Tedy vyměnit podestýlku, zakrýt rošty, nebo odstranit jinou nevhodnost v ubytování. Je potřeba okamžitá veterinární péče, potkan může i ochrnout.

Druhou možností je rakovina kterou dříve či později začne trpět každý potkan. Je to nepěkné dědictví po předcích z laboratoří. V tomhle případě musím říct, že je potkana lepší netrápit a nechat utratit.

Viděl bych to ale na první možnost.

ladaadal

Tohle jsme měli taky. Měsíc se to pokoušeli léčit, až jsme se dohodli na utracení. Jestli je to ono, tak je to nějaká nemoc, kterou maj jen potkánci, ale třeba se pletu.
Jinak mě dost rozesmála tvoje věta – později i uhynul ve 3 letech. Holka, potkani se víc nedožívají, to sis ale už mohla přečíst na internetu. Proto jsme je přestali chovat, bylo to pro děti příliš časté odcházení ze světa.

mojitek

Může se jednat o otlaky.Léčba Dermazulenem (heřmánková mast určená k regeneraci kůže – cena cca 50,– Kč), jehož základem je lanolin (tuk z ovčí vlny); dále pak se dá použít bílý vosk a bílá vazelína (účinné látky: Guaiazulenum a Matriciriae etheroleum). Nožky se potkanovi potírají 2× denně. (Pokud do týdne nedojde ke zlepšení, obraťte se na svého veterináře). Jděte ale k veterináři,ten s jistotou určí o co jde. Ještě k věku potkanů : u většiny potkanů(ne u všech ovšem..) se projeví nějaká forma rakoviny.Je to hrozný ,ale je to tak.Měl jsem vyjímku která potvrzuje pravidlo- před asi 2 lety mi uhynula potkanice která měla téměř 5 let.