Amie

Potí se prase?

Potí se vlastně prase? Pokud ne, proč se říká ,,potim se jako prase,,?

Nejlepší odpověď
quentos

Zajímavé. Nepotí. Má sice potní žlázy, ale nefungují tak, jako ty naše. Ochlazovací funkci potu si prasata vynahrazují behaviorálně – tedy reakcí spočívající ve změně chování, např. skočením do vody nebo do bahna.
Důvod toho přirovnání bych hledal buď v tom, že si prase spojujeme s nečistými věcmi (pot páchne a prase, když se vyválí v bahně, taky), nebo s velkou mírou (velký jako prase – potím se velice, tj. jako prase).

Zdroj: wiki.answers.com/Q/Do_pig­s_sweat

Další odpovědi
mosoj

„Potím se jako prase“ myšlena je asociace týkající se senzorických vjemů. Přesto se zvýřata potí ale nikoliv za účelem ochlazování. Už jsem viděl i zpoceného kocoura.

Prase se ochlazuje válením v blátě či vodě, pes rychlým dýcháním a ochlazováním vypláznutého jazyka no a člověk pocením.

anonym

Prasata jsme doma chovali. Když jim bylo horko ležela na boku a sotva dýchala. Zpocená prasata jsem nikdy neviděla. Tak teď přemýšlím, jestli vůbec mají potní žlázy.
Potím se jak prase – tím je spíš míněna odvozenina od výrazu být špinavý jako prase, nebo cítit se být špinavý jako prase.
To by se nám prasata za takové přirovnání pěkně poděkovala, že?

annas

Doplním něco z etymologie. Slov pot, potit je odvozené od slovesa péci. Pot = to, co bylo vypečené, vyhřáté, teplem způsobené.
Prase se válí třeba ve vodě, protože je mu teplo, tedy se „potí“, je vlhké. To je i jeden z významů dnešního slovesa potit.

Dnes je význam slova potit jiný – 1. vlhnout, 2. vyměšovat pot, 3. přenes. expr. prracně tvořit.