kety07

Která částice tvoří s amonným iontem konjugovaný pár ve smyslu Bronstedovy teorie?

posudte disociaci chloridu amonného ve vodě

která částice tvoří s amonným iontem konjugovaný pár ve smyslu Bronstedovy teorie.
ve výsledku je NH3 ale nevim proč

Odpovědi
Emefej

Je to NH3. Podle Bronstedovy teorie se konjugované dvojice liší jedním protonem (za proton lze považovat vodíkový kation, po odevzdání elektronu skutečně z vodíku zbyde pouze proton). Při disociaci chloridu amonného ve vodě vznikne mj. ion NH4+, odejmutím protonu (tj. vodíkového kationu) vznikne NH3.