Postupuje zamestnavatel spravne?

Pracuji v zavode ,kde se vyrabeji zpetna zrcatka do automobilu.Zrca­dlove kaloty z kterych tato zrcatka nasledne rezeme a brousime dodava jina firma ze zahranici.Nyni prisel zamestnavatel s tim,ze nas bude postihovat i za vady,ktere jsou evidentne materialove,tedy nezavinene pracovnikem.Pos­tupuje spravne,pokud ne,jakou moznost mame se branit.Odbory jsou necinne.
Doplňuji:
Diky Standovi za odpoved,jen doplnuji,ze URJ v zavode potrvdil vady materialove.DIKy

Odpovědi
standa

Problém je v důkazní rovině vašeho tvrzení „…jsou evidentně materiálové“.

Obávám se, že pro ´právní´ výhru v případném sporu, byste musel připravit prokazatelné důkazy o tomto tvrzení.

Je složité radit ´od stolu´, ale v podstatě vám nezbývá než se:

  1. pokusit se šéfy jednat a prokazovat, že máte pravdu Vy
  2. risknout to a jít do sporu *)
  3. nechat to být, protože sebemenší vzdor může znamenat i případný ´vyhazov´

*) kontrolním orgánem pro výkon pracovně-právních vztahů je Oblastní inspektorát práce, kam by měl být směrován podnět k prošetření

p.s. zvažte do jaké míry bude taktické zaměstnavatele ´upozornit´, že se hodláte bránit až do ´roztrhání těla´, a to oznámení již zmiňovanému Oblastnímu inspektorátu, případně k soudu.

Já vám mohu popřát jen hodně štěstí a pevné nervy 🙂

fortin

Za vady na materiálu by měl zodpovídat kvalitář, jehož funkci by bylo potřeba vytvořit.