Postup exekuce

Jaký je postup exekuce? Exekuuje se nejprve plat,důchod.movitý majetek dlužníka a pak teprve ručitele,nebo oba zaráz. můžu se jako ručitel nějak bránit?

Nejlepší odpověď
standa

Exekutor postupuje podle rozdnutí soudu, který na návrh věřitele rozhodne o ´druhu´ exekuce, např. „prodej movitého majetku“ nebo „srážky ze mzdy“ ap.

Rozhodnutí soudu však může být i takové, že výběr ´druhu´ exekuce bude záležet přímo na exekutorovi…, v takovém případě pak exekutor může zvolit i kombinaci výše zmiňovaných způsobů.

Vše výše uvedené se týká pouze vztahu na dlužníka.

Co se týká RUČITELE, tak na toho se exekutor může obrátit až poté, co exekutor ručiteli prokazatelně doloží, že dlužník není schopen či ochoten dostát svým závazkům, a to ani v průběhu exekuce.

Poté je ručitel vyzván, aby v přiměřené lhůtě uhradil dlužníkův závazek. V tomto okamžiku je pak prostor pro to, aby ručitel naposledy „přesvědčil“ dlužníka, aby skutečně zaplatil.

Protože pak už to jde ´na triko´ ručitele…,

Co se týká možnosti ´jak se bránit´ :

  • pokud se domníváte, že exekutor nevyužil všech možností vůči dlužníkovi a na vás jako ručitele se obrátil dříve nebo současně jako na dlužníka, tak může podat žalobu… (detaily bych nechal na stručném leč nejspíš nezbytném poradenství od advokáta)
  • no a samozřejmě, že vaším právem bude zažalovat ´svého´ dlužníka o náhradu škody, která vám vznikla

Rozhodnutí, zda ručit či nikoliv, závisí zejména na DŮVĚRYHODNOSTI osoby, která nás o záruku žádá, na výši půjčené částky nebo délce trvání půjčky či obdobného závazku