l.t

postovni znamka???

Proc nesmi byt na znamce hlava ziveho cloveka?

Nejlepší odpověď
annas

Již několikrát se o tom mluvilo v televizi i psalo v tisku. U nás totiž platí, že na poštovní známce nesmí být portrét žijícího člověka. Výjimku tvoří jen prezidenti.

Pro nevěřící a pro doplnění svého tvrzení cituji:

Česká pošta by v dohledné době ráda zrušila dlouholetou tradici, podle které se na známkách objevují portréty pouze prezidenta a již zemřelých osob.
„Do budoucna bychom to chtěli změnit, na známkách by se mohli objevit třeba známí sportovci či hudebníci. Každopádně lidé, kteří něco dokázali,“ uvedl mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Pošta však vydávání a prodej známek pouze zajišťuje, vydavatelem je stát v zastoupení ministerstva průmyslu a obchodu. Pošta chce proto o možné změně s ministerstvem jednat.
Portréty žijících lidí – pokud se nepočítá prezident – se v historii českých a československých známek objevují jen zcela výjimečně. Jeden z předních českých filatelistů František Beneš uvedl dva příklady. Za socialismu se na známkách objevil kosmonaut Vladimír Remek a počátkem 90. let papež Jan Pavel II.

Ze sportovců byl výjimkou například běžec Emil Zátopek, který se však na známce objevil pouze jako anonymní atlet. „S typickým výrazem ve tváři ho ale každý poznal, i když to tam nebylo napsané,“ řekl Beneš.

Na „své“ známce tak nebude mít portrét ani dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková. Známka zobrazuje ruce držící zlatou medaili, portrét rychlobruslařky bude pouze na poštovním razítku. Desetikorunová známka vyjde 24. března, razítko budou celý následující týden používat pošty v pražské Jindřišské ulici a ve Velkém Oseku, kde Sáblíková žije.

Na nové známce opravdu není portrét Sáblíkové. Pokud jste známku neviděli, můžete ji rovněž zhlédnout na citované stránce.

Pro Luss: Děkuji. Málokdo uzná, že se zmýlil. Mně se totiž v poslední době stává, že za správné odpovědi dostávám červené palce, proto svou působnost na tomto serveru omezuji. Ale nedalo mně to, když pravidlo o vydávání známek znám, abych je nedoložila informací z webu.

Zdroj: http://www.ty­den.cz/rubriky/do­maci/posta-planuje-znamky-s-zivymi-treba-se-sablikovou_161187­.html

Další odpovědi
Luss

Nevim o tom, ze by nesmel byt na znamce portret zijiciho cloveka. Vzdyt existuje znamka s portretem V.Havla, V.Klause, dnes uz i se Sablikovou. a dalsi…

TO Annas: diky, cerpala jsem z mnohem mene podrobneho clanku, kde proste jen uvedli, ze vyjde znamka se Sablikovou a tak jsem si automaticky vybavila portret. Alespon priste nebudu odpovidat tak zbrkle :)

GangstaHelper

O ničem takovém nevím, a pravděpodobně to nebude pravda.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sez­nam_po%C5%A1tov­n%C3%ADch_zn%C3%A1m­ek_%C4%8Cesk%C3%A9_re­publiky_2000_-_2009

Na této stránce najdete plno žijících lidí, kteří mají svou známku (třeba Václav Havel).

A nejsem si jistý, ale myslím, že kdysi existovala na určitých poštách služba (nebo to byla nějaká akce), kde Vás vyfotili a udělali vám pak několik známek různých hodnot a formátů. Ty jste pak mohli normálně použít.

ten který je

Nevim o tom že existuje nějaký zákon který by zakazoval zobrazení žijící osobu.Když si vzpomenete na známkách byli žijící prezidenti -Gustav Husák,Václav Havel.

Michal

Ale může.Preziden­ti,významné osobnosti a teď Sáblíková.Gratulace k medailím.