„Poslušně hlásím.“ To vymyslel Švejk nebo komunisti?

Nejlepší odpověď
led

Poslušne hlásim, Vaše xxx (oslovenie titulom)… bolo používané v policajných silách a v c. a k.armáde už dávno pred narodením Josefa Švejka. Jaroslav Hašek túto fomuláciu preslávil vo svojom hrdinnom českom vojakovi Švejkovi.

Nehaňte Járu…
Jára Cimrman bol práve geniálny tým, že vykonal mnohé svoje činy ešte pred svojim narodením. Veď nebyť jeho geniality, svet by bol dnes chudobnejší… minimálne o jeho myšlienky a výroky.
„A Cimrman byla fiktivní postava.“ ale veď aj Josef Švejk bol fiktívna postava, ale obaja sú symbolom českého národa aj vo svete…

Další odpovědi
dubraro

„Poslušně hlásím“ (melde gehorsamst) byla oficiální formule k oslovení nadřízeného v c.k. armádě. Nevymyslel to ani Švejk, ani komunisté.
V Československé lidové armádě za komunistů to bylo „Soudruhu <hodnost>, dovolte mi promluvit.“

ivzez

I kdepak, to přece vymyslel Jára Cimrman,
Hašek to od něj „obšlehnul“ a vložil do úst Švejkovi…
(–:

briketka10

řekl to Jaroslav Hašek

„Švejk: Co blázníte, vždyť jsou tady lidi!(prohlásil v závěru filmu Poslušně hlásím poté, co se vyhrabal z trosek)“

http://citaty­.net/autori/ja­roslav-hasek/?page=3

anonym

Komunisti nee , ti vymysleli Zdar soudruhu ,

Poslušně hlásím se říkalo na vojně za První světové války ,
takže ani Švejk to nevymyslel i když se První světové zůčastnil.

ivzez – co to je za teorii , Cimrmana vymyslel Svěrák v 60 –70 tých letech takže těžko to mohl od něho Hašek převzít ,
v každém vojenském filmu z První svět. války vojáci Poslušně hlásí .

Kryšpín

Nevím kdo to vymyslel, ale švejovina byla za doby budování komunismu, a i nýní v době budování kapitalismu

briketka10

Žádné obšlehnutí napsal to opravdu Jaroslav Hašek.

Smojlak a Svěrák Cimrmana nevymysleli.
Byli to Jiří Šebánek a Zdeněk Svěrák.
A Cimrman byla fiktivní postava.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/J%C3%A1ra_Cim­rman

O něm ještě Hašek neměl ani páru, protože zemřel o
moc dříve, než byl Cimrman vymyšlen.

annas

Slova vložil Jaroslav Hašek do úst Švejkovi, ale používal se „jako hlášení“ v tehdejší armádě.

Samozřejmě slova v ústech Švejka svědčí o Haškově ironii, nadsázce, protože např. „poslušně hlásí“, že má reuma atd.

briketka10

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jaroslav_Ha%C5%A1­ek

ivzez

Laybore, copak Vy vůbec nemáte smysl pro humor?
Vždyť ta otázka k tomu sama navádí. Navíc je úplně jedno, kdy Svěrák se Smoljakem Cimrmana vymysleli, když – jak známo – byl v řadě věcí objevitelem, vynálezcem, … od kterého mohl leccos obšlehnout nejen Hašek, ale i starší autoři…

(–:

led

Chacha chichi cheche …
ale môžme my za to, že mnohí ešte žijú v dobe p.C. (pred Cimrmanom)?

ivzez

Nejspíš jsem si to měla odpustit, ale ta „nahrávka na smeč“ byla tak lákavá, že jsem nedokázala odolat…