poslední dodatek k tématu…omlouvám se

kamarádka byla celej rok v PN…nyní se vrátila do práce..kde je stále zaměstnaná..bylo jí řečeno..že nesmí omarodit půl roku..jinak jí nárok na nemocenské dávky zaniká..je to pravda?nezdá se mi to…když já po nástupu do práce omarodím hned třeba v prvním měsíci..a na podporu bych měla nárok..poslední dotaz..opravdu:D

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Domnívám se, že to má něco společného s dobou potřebnou k odpracování nároku na nemocenskou. Tu již tím, že marodila vyčerpala a nárok na novou ji vznikne po určité době.
Ale až se tu objeví Standa určitě poradí lépe.

Další odpovědi
standa

Problematika se týká tzv. ´podpůrčí doby´, po kterou jsou poskytovány nemocenské dávky.

Tato doba činí maximálně 380 kalendářních dní (dříve to byl skutečně 1 rok) – viz ustanovené § 26 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění .

Podle ustanovení § 27 tohoto zákona (viz níže) se připouští vyplácení další nemocenské, ale již jen se souhlasem posudkového lékaře.

§ 27
Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.