stalubo1

Poskytnutí náhradního ubytování matce s nezletilým dítětem pokud jsou u mne v nájmu ?

Pronajímám byt ženě ukrajinského původu. Přišla s žádostí, že chce v bytě bydlet se svým nezletilým synem (9 let) a chce ho do bytu přihlásit, aby mohl chodit do místní základní školy. Pokud ji vyhovím, nebudu pak v případě uplynutí doby určité nájemní smlouvy muset poskytnout jí a dítěti náhradní ubytování ?

Odpovědi
carpediem

Ne pokud skončí smlouva tak na náhradní ubytování nemá nárok. Jern by mohl být problém ji ten ppobyt zrušit, pokud to neudělá dobrovolně sama, budete muset na úřad a tam prokázat, že už v bytě nebydlí, ona se na úřad nedostaví, dají ji opatrovníka, a až pak ji pobyt zruší:-(( Velká spousta vašeho času bude fuč:-(((

Já bych s tr.pobytem souhlasila, ale chtěla bych, ať mi složí kauci, třeba jen pár tisíc a zaváže se písemně po skončení nájmu si pobyt do měsíce zrušit, jinak ji kauce propadne jako smluvní pokuta.
Doplňuji:
Ještě pozor na exekuce, pokud máte v bytě nějaké věci, tak udělejte jejich soupis, nechte ho ověřit.

ivzez

Povinnost najít náhradní ubytování byla v NOZ zrušena.
Po uplynutí sjednané doby nebudete mít vůči nájemci žádný závazek.

  • –––

Jsou-li u Vás v nájmu, mají-li s Vámi uzavřenu nájemní smlouvu,
mohou se k trvalému pobytu přihlásit i bez Vašeho souhlasu
(k přihlášení pobytu stačí předložit platnou nájemní smlouvu).

Pozor:
V případě podnájmu by byl potřebný souhlas vlastníka nemovitosti.

  • ––

Trvalý pobyt nezakládá žádné právo k nemovitosti,
v níž je trvalý pobyt hlášen, ani k jejímu vlastníkovi.

Viz zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel … (§ 10):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2000-133#p10