rigormortis

Porušování autorských práv na tetování

Je postihnutelné porušení autorských práv na tetování?
Je za tetování odpovědný tatér nebo tetovaný člověk? Nebo v jakém poměru?
Může obsahovat tetování autorsky chráněný text, vzory nebo přímo tváře a příslušné jména?
Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Jedná se o nekomerční použití díla.
Př. 1 : Tetování Justina Biebra s jeho jménem
Př. 2 : Citace z knihy/ díla které podléhá autorským právům, včetně uvedeného zdroje.

Odpovědi
led

Toto je otázka, na dlhšiu diskuziu o téme autorské právo, umelecké dielo a zodpovednosť.
Za samotnú prácu (tvorbu diela) zodpovedá jej tvorca, za využívanie práce jej zodpovedá vlastník výsledkov tej práce (vlastník diela).
Využívanie licencovaných autorských práv se delí na komerčné a nekomerčné využitie. Ak pomocou tetovania si zarábate – ide o komerčné využitie.
O spôsobe využitia autorského diela i o jeho porušenia, hovorí autorský zákon krajiny, z ktoréj dielo pochádza (ktorej je autor občanom) i autorský zákon štátu, kde sa dielo využíva.

anonym

Ad 1. Tomu ne zcela rozumím – jeho obličej (postavu) nebo jím provedené tetování? Pokud myslíš to první, nedomnívám se, že by J.B. měl na svůj ´xicht´ autorská práva. Pokud to druhé, byl by J.B. autor a ty nositel jeho díla.
Ad 2. Citace literatury (zejména s uvedením zdroje) je ze zákona povolena.
________
Obecně – pokud nebudeš autorská díla používat k vytváření zisku, nepotřebuješ k vytváření kopií souhlas vlastníka autorských práv (držitele licence).