jirinka001

Porušila jsem autorská práva?

Hezký večer. Na ask.fm jsem měla účet se jménem jedné holky, všichni věděli, že to není ona, dala jsem tam 3 její fotky. Nahlásili mně za porušování autorských práv a že se rodiče budou divit… Ještě mi nebylo 15. Účet jsem samozřejmě zrušila, ale pořád na to musím myslet, mám strach, prý za to hrozí velká pokuta…

Odpovědi
McArthur

Jedna věc jsou autorská práva, která jsi porušila, druhá věc je, že jsi spáchala trestný čin. Poškozená se také může domáhat podle Zákona o ochraně osobních údajů (č. 101/2000 Sb.) odškodnění a je úplně jedno, jestli jsi tu holku chválila nebo pomlouvala. To, že Ti nebylo 15, mnoho neznamená. Za Tebe zodpovídají rodiče.
Doplňuji:
Abych jen nestrašil, tak vždy má přednost domluva a někdy pomáha i omluva. Kde nění žalobce, není ani soudce.

Runash

Autorské práva jsi porušila.. ale u těhle stránek se to řeší jenom tím, že ti zablokují stránku a zabanují tě.. to by na tebe dotyčná musela podat trestní oznámení aby se rodiče divili 🙂

Quimby

Neboj, todle nikdo řešit nebude. Sice nechápu proč si to dělala, ale asi už víš, že se to nemá.
Sama sebe si tam asi nijak neprezentovala, tak ani neví o koho jde, tak buď vklidu.

ivzez

Pokud jsi tu dívku nafotila sama, neporušila jsi vložením fotek
autorská práva. I kdyby ale byly fotky tvoje, potřebuješ ke zveřejnění
fotek, na nichž jsou nějaké osoby souhlas těchto osob (jinak bys
porušovala jejich právo na soukromí, v některých případech může jít
i o porušení zákona o ochraně osobních údajů).
To platí i pro internet (sociální sítě, fotobanky, …)

Zrušení účtu byl první krok.

Teď by ses ještě měla omluvit, součástí omluvy by mělo
být vysvětlení tvého jednání a slib, že už to neuděláš.

A doufej, že ta dívka nebo její rodiče
nic nepodniknou.

Do budoucna:
Nikdy nezveřejňuj nic, k čemu nevlastníš autorská práva
(co´s nevytvo­řila/nenapsala ty sama) a nikdy nezveřejňuj
obrázky jiných osob bez jejich souhlasu (radši písemného,
abys souhlas mohla v případě potřeby prokázat).