Saurus

Porušení zákazu konkurence jednatele s.r.o. – platí i v tomto případě?

Moc prosím o radu! Manžel podniká jako OSVČ a momentálně je v procesu zakládání s.r.o. Nově vzniklá společnost bude pokračovat ve stejné výrobě, kterou manžel provozuje doteď, ale on by chtěl nadále zůstávat jako OSVČ a některé zakázky vyřizovat jako OSVČ, jiné jménem společnosti. Prostě bude mít stejné živnostenské oprávnění a vyrábět stejné výrobky, jako společnost, ve které bude jednatelem. Četla jsem, že pokud by byl zároveň jediným společníkem, jednatelem i OSVČ, tak tam zákaz konkurence neplatí, protože by musel podávat žalobu sám na sebe. Jak je to ale v případě, kdy je společníkem někdo jiný, ale pouze jako oficiálně, jelikož na sebe to manžel (kvůli dluhům) napsat nemohl, a tudíž to bude tomu společníkovi jedno a žádnou žalobu podávat nebude. Platí, že kde není žalobce, není ani soudce?

Nejlepší odpověď
anonym

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jake-jsou-povinnosti-a-rizika-majitele-s-r-o

Další odpovědi
Funna

ach jo…zase jeden, co zkrachuje a založí novou firmu…a vůbec mu nevadí, že porušuje zákon a omlouvá to tím, že kde není žalobce, není soudce…pak to tu vypadá, jak to vypadá…

anonym

Vše tohle se dá ošetřit zápisem z ustavující schůze s.r.o. Mělo by v něm být srozumitelně uvedeno, jaké postavení a proč v nové společnosti bude Váš manžel zastávat a jaká mu zůstávají práva pro jeho další působení mimo s.r.o.
Při založení společnosti, která bude čerpat ze zkušeností a obchodní vztahů zakládajícího člena nové společnosti se dá stanovit pravidla předem a v takovém případě o žádné porušení zákona ani jít nemůže. V každém případě je to ale úplně opačný problém než to, co chce řešit zákon § o zákazu konkurence. Podle zákona jde o to, aby pracovník, který z firmy odchází, nevyužil svých znalostí, dovedností a informací pro konkurenční firmu. Ve Vašem případě jde o situaci, kdy podnikatel je spoluzakladatelem společnosti, která z jeho zkušeností atd. bude těžit. Sám si svým způsobem vytváří konkurenční prostředí.