Porušení pracovní kázně viník „žlutá karta“

Ahoj,
dělám ve fabrice na směnný provoz. Asi po hodině při nastupu na směnu jsme zjistili požkození stroje kterou někdo musel způsobit. Nevíme zda už to bylo za minulou smenu nebo se poškození stalo na naší směně. Nikdo se nepřiznal a nikdo nic nenahlasil. Vedeni společnosti proto rozhodlo že pokud se někdo nepřizná do tří dnů necha vystavit tzv žlutou kartu všem zúčatněnýhch na dvou směnách a samozřejmě odejmutí části bonusu.
Otázka zní:
Muže potrestat kolektivně všechny když se nepřizná viník nebo ho zaměstnavatel nenajde?

Nejlepší odpověď
Drap

Můžeš jít k soudu. Na bonusy ale neni žádný právní nárok, takže je jen v kompetenci firmy jak rozhodne. A zákony jsou dnes takové, že zaměstnavatelé mohou snad vše a co nemohou, tak vědí jak obejít. Měl by sis toto asi dobře zapamatovat, pokud chceš být zaměstnaný i nadále.

Další odpovědi
Ella

Ano, může. Jelikož nějaký váš kolega či kolegyně je pěknej sr*č, odpykáte si to všichni. Je mi líto, že jsem sprostá, bohužel je to tak. Pokud má viník nějaké svědomí, tak by se měl přiznat, pokud nemá, tak s tím nic nezmůžete…
Firma musí také z něčeho zaplatit opravu stroje a tím něčím budou v tomto případě peníze ušetřené za nevyplacení části vašich bonusů…
Je mi líto, vás i ostatních nevinných zaměstnanců na směnách…