Porod s dulou?

Ahoj, ráda bych – po špatných zkušenostech při prvním porodu – rodila s dulou. Máte někdo nějaké osobní zkušenosti? Poradíte internetové stránky s touto tématikou? Nebo dokonce znáte nějakou dulu ve východních Čechách?

Odpovědi
Mandarinka

„Dula“ je starý řecký název, který se dnes používá pro speciálně vyškolenou ženu, jež poskytuje především psychickou (ale i fyzickou) oporu nově se rodící matce a přispívá k dobrému startu celé nové rodiny.*

Dula ženě poskytuje emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí. Těžištěm její práce je nepřetržitá psychická i fyzická podpora ženy během porodu. Klade si za cíl přispívat k dobré tělesné a duševní pohodě matek a novorozenců. Dula neposkytuje zdravotnické služby. Nesupluje ani nedubluje práci porodních asistentek ani lékařů, nezasahuje do jejich kompetencí, ale spolupracuje s nimi, stejně jako s otcem a dalšími členy rodiny. Chová v sobě dostatek lásky, aby mohla mateřským způsobem pečovat o nově zrozenou matku („mothering the mother“).

*Její služby jsou užitečné jak prvorodičkám, tak matkám, jež přivádějí na svět druhé a další děti.

Jaké služby dula nabízí?

* psychickou podporu ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
* doporučení týkající se životosprávy v těhotenství
* spolupráci na přípravě porodního plánu
* nepřetržitý doprovod během porodu
* masáže, pomoc při volbě polohy a dalších nefarmakologických úlevových prostředků během porodu
* usnadnění komunikace mezi rodičkou (či rodiči) a zdravotníky
* informace potřebné pro informovaná rozhodnutí ženy, např. i v případě nutnosti lékařského zásahu
* podporu pro partnera a rodinu
* informace a podporu při zahájení kojení
* podporu nové rodině v šestinedělí, předávání zkušeností s péčí o dítě
* drobnou pomoc v domácnosti

Dula je připravena ženu doprovázet jak při porodu v nemocnici, tak v porodním domě nebo při porodu v domácnosti (za samozřejmé asistence porodní asistentky nebo lékaře).

V čem spočívá přínos duly pro rodičku a její rodinu?

Dula uznává porod jako jeden z klíčových okamžiků v životě ženy. Uvědomuje si, že způsob, jakým ženy rodí a děti přicházejí na svět ve svém důsledku ovlivňuje celou společnost. Chápe fyziologii porodu i emocionální potřeby rodící ženy. Dula zná rodičku i její přání a představy týkající se porodu. Pečuje o ženu, která si to přeje, po celou dobu porodu a určitý čas po narození dítěte. Pomáhá vytvořit takovou atmosféru při porodu, kdy se žena cítí bezpečně, může se uvolnit a plně se soustředit na samotný porod.
Přítomnost duly u porodu prokazatelně pozitivně ovlivňuje jeho délku a možný výskyt komplikací.

V proslulé knize o významu duly (M. Klaus, J. Kennell, P. Klaus: Mothering the Mother, 1993) se uvádí, že přítomnost duly u porodu snižuje:

* počet císařských řezů o 50%,
* délku první doby porodní (fázi „otevírání“) o 25%,
* použití oxytocinu o 40%,
* užívání léků proti bolestem o 30%,
* použití kleští o 40%,
* žádosti o epidurální anestezii o 60%

Péče duly o matku a novorozence má pozitivní vliv

* na kojení
* na délku času, který matka s dítětem tráví
* na výskyt poporodní deprese
* na teplotu rodičky

Matky doprovázené dulami také samy hodnotí osobnost svého dítěte, jeho schopnosti a zdravotní stav pozitivněji.

Na těchto stránkách naleznete konkrétní Duly:
http://duly.cz/sez­nam/seznam.htm

Zdroj: http://duly.cz/du­la/dula.htm

Jirka

Na tomto odkazu najdete paní Naďu Baliharovou, která poskytuje dulu v královéhradec­kém kraji.

Zdroj: http://dula.kva­litne.cz/onli­ne/

alenka901

Slovo dula pochází z řečtiny a vyvinulo se v označení pro pomocnici ženy. V současné době se používá pro ženy se zkušenostmi s porodem, které matkám poskytují nejen nepřetržitou fyzickou a citovou podporu během porodu, ale podporují je a podávají jim informace i během těhotenství a šestinedělí.