Rokio

Porazilo by vojsko římské legie vojsko raného středověku? Počet a kvalita vojáků je stejná na tu dobu.

Starověk VS středověk – vojenství

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že ano. Kvalita výzbroje by byla srovnatelná, ale Římané byli proslulí zejména svou strategií a taktikou, také disciplínou a výcvikem. Ostatně v post – antické době všechno šlo od desíti k pěti.

Další odpovědi
led

Rímske vojsko prevažne bojovalo v peších uzavretých tvaroch chránených štítmi takzvané korytňačky, jazdu využívali ako podpornú na uzavretie bojiska, zabránenie prísunu posil, úniku nepriateľa. Organizačne boli centralizovaní s jednotným vedením
Stredoveké vojsko ako hlavné používali jazdu a otvorené tvary peších ľahkoodencov a lukostrelcov. Ak jazdci museli bojovať bez koní boli málo pohybliví. Bojovali prevažne roztrúsene, každý sám za seba, každý veliteľ viedol svoje vojsko samostatne a veľakrát nezávisle na situácii.

Podľa tohto rozlíšenia víťazom bojového stretnutia medzi stredovekou armádou a rímskymi légiami by boli Rimania.