mars007

Poradte prosíím … predem díky :D

Dobrý den.Chtěl bych se zeptat jestli nějak jde aby pomocí ploché baterie a drátku a malé žárovky vytvořit světlo?? Předem díky

Nejlepší odpověď
brillant

Jde

Další odpovědi
www

Malá žárovka na cca 3–6V + plochá baterie (4,5V) a propojit jeden kontakt baterie na horní část žárovky, druhý kontakt na spodní (mohou být na zárovce i jinak uspořádány) a svítí to. 😉

Mapel

Plochá baterie má 4,5V.
Žárovičku potřebuješ 3,5V nebo 3,8V na 0,2A.
Potom jeden konec drátku dáš na jeden pól baterie a druhý konec drátku omotáš okolo závitů žárovičky.
Druhý drátek dáš na druhý konec baterie a druhým koncem drátku se dotkneš spodní části žárovičky a ta se ti rozsvítí. Nebo se jen spodní části žárovičky dotkneš druhého pólu baterie.

Drátky musí být izolované nebo musíš dát pozor, aby se neizolované drátky nedotýkaly. Baterie by se zkratovala a vybila.

Pájo

Jeden drátek povedeš z (+) kontaktu baterie na závit žárovky a druhý drátek z cínové hlavičky na druhý kontakt (-) baterie. Až se obvod uzavře, žárovka se rozsvítí. Po rozpojení ti zase zhasne.

(Na 3 roky věku jsi velmi šikovný… to se musí nechat…)

honza19hk

ano, sežeň si žárovku na 9 V ,kus drátku o průřezu 1mm ,pájku a možná by byl dobrý i vypínač.

  • baterie spoj s vypínačem,od vypínače na spodek žárovky a mínus veď přímo ze žárovky (z toho plíšku se závitem) na mínus baterie.

Při zapnutí vypínače by to mělo svítit.Jen zvol vhodný příkon žárovky aby se ti rychle nevybila baterie…

Stejný přincip má klasická ruční svítilna.