MiPr

Poradtě mi prosím jak dál, už mě nebaví žít ve strachu.

Má doma psa, o kterého se starám 7 let, jenže v PP je napsaný na mého ex a pořád mi vyhrožuje, že mi ho veme, tím že je jako majitelem psa, tak na něho nemám nárrrok, dělá mi to je z toho důvodu, že pes je na mě fixovaný a já na něho, akorát už dvakrát mi ho vzal násilím, ale pes mu utekl a našel si cestu keme ě zpátly, nevím co mám dělat, chodím venku s peppřákem, nebot se bojím, aby se někde neobjevil a opět mi ho nevzal, co dále zmůžu mám i svědky, že se o něho starám cfelou dobuu já, i na výstavy jsm s ním chofils atd…dá se to nějak řešit, aby na něho nem+ěl nárok?

Nejlepší odpověď
anonym

Něco podobného jsme už tady řešili:
www.odpovedi.cz/­.../lze-zmenit-majitele-psa-bez-souhlasu-puvodniho- majitele
Údaje v PP v rubrice majitel (pouze tyto údaje) může přepsat kdokoliv. Prostě se tam napište jako nový majitel psa. Tyto údaje jsou důležité pouze
při přihlášení psa na výstavy, bonitace atd.
Pokud váš ex trvá na tom, že je majitelem psa, naúčtujte mu náklady na péči, výživu, místní poplatky, veterinární ošetření atd. za celou dobu, kdy se mu
o údajně jeho psa staráte. Bude se jednat o částku několika desetitíců Kč.
Sedmiletý pes má hlavně citovou vypovídající hodnotu, z hlediska znaleckého odhadu ceny psa se jedná o téměř bezceného staršího psa.
Váš ex Vás prostě jen vydírá a vyhrožuje. Vypracujte si smlouvu o přenechání dotyčného psa do Vaší péče, protože se takto jen úředně potvrdí dávno trvající skutečný stav. Vaše faktické náklady za uplynulou dobu, kdy Vám ex nikterak nepřispíval na nákladech spojených s držením „jeho“ psa, mohou být součástí tohoto „předávacího protokolu“. Nechte si tuto dohodu od něj podepsat a budete mít klid až zase bude vyšilovat.
Kdyby nechtěl podepsat dobrovolně, dohodněte se s právníkem a smlouvu mu jeho prostřednictvím pošlete a můžete mu pohrozit i tím, že se případně obrátíte na soud. Pokud Vám předání a přenechání psa potvrdí, můžete mu navrhnout, že nebudete trvat na finančním vyrovnání.
Jednoduše řečeno: bývají časté případy, kdy si někdo umístí koně k někomu
do ustájení a po nějaké době přestane za ustájení a krmivo platit. V takových případech zpravidla majitel koně tzv.„prokrmí“, kůň se stává majetkem toho, kdo se o koně staral a nedostal svoje peníze za tuto péči a náklady s tím spojené.
Doplňuji:
oprava:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/lze-zmenit-majitele-psa-bez-souhlasu-puvodniho-majitele

Další odpovědi
gepik

Zkus spočítat náklady na opatrování psa po celou dobu co ho máš a chtěj po něm náhradu. Možná ti pak psa sám rád daruje. Peníze rozhodují skoro vždy.

autacek

Obávám se, že odpověď pro tebe nebude příliš uspokojivá, ale pokud je papírově majitelem tvůj přítel, je sice hezké že se mu staráš o majetek a máš k němu citovou vazbu, ale pokud jeho (ústní) souhlas s užíváním věci (v dosavadním obč. zákoníku je zvíře považováno doposud za věc), vezme zpět, měla bys být povinna psa vrátit.

Vzhledem k tomu, že se nejsou při rozchodu v mnohých případech domluvit lidé ani v otázkách jejich společného dítěte, nedělej si přílišné iluze, že by to bylo v případě psa lepší.

Akorát bych pouvažoval nad tím, jestli bys nemohla prokázat nabytí vlastnictví psa ty (byla-li tehdy sepsána nějaká kupní smlouva od prodávajícího)… případně jestli na tebe vlastnictví nemohlo přejít například darem… ? apod…

huxa

Také mě napadá, že jestli můžeš nějak doložit, že jsi za něj zaplatila ty nebo jsi jej nějak jinak obstarala a on je pouze jeho písemným vlastníkem, mohla bys pochodit u soudu tím, že jsi jednala v emocionálním vypětí, no, on vždy jsi se o něj ty starala a tvůj bývalí přítel jej chce vynutit pouze, aby ti uškodil.