poradte mi,jak mám vypočítat obsah obrazce třeba srdce (na kostičkovaném papíru).

ahoj,jak mám vypočítat obsah obrazce třeba srdce,listu atd.na kostičkovaném papíru?díky.

Odpovědi
anonym

Nevím sice, co je to „kostičkovaný papír“, ale pokud by se – náhodou, jednalo o papír čtverečkovaný, tak by třeba šlo spočítat čtverečky v obrazci zahrnuté, ne?

arygnoc

záleží na tom, či je obrazec skonštruovaný podľa nejakej funkcie, taká je napr. sústava rovníc:

x = 2sin(t) – sin(2t)
y = 2cos(t) – cos(2t)
t je prvkom ← 2pí;2pí>,

tam to ide ide i výpočtom ( viď http://forum.ma­tematika.cz/vi­ewtopic.php?id=33859 ).

ak je to obrazec od ruky, tak iba aproximáciou – spočítať celé polia (štvorčeky) a približne štvorčeky s polovičnou plochou, štvrtinovou, desatinnou a pod.

Emefej

Metoda čtvercové sítě – spočítej plochu všech čtverečků, které leží uvnitř toho srdce. Dále spočítej plochu všech čtverečků, kterými prochází obrys srdce, tento údaj vyděl dvěmi a obě čísla sečti.

Určení plochy vážením – změř si rozměry a potom zvaž celý list papíru, pak zvaž vystřižené srdce a počítej.

Posledním způsobem je použití planimetru