roxy52

Poraďte mě nějaké keříky, nebo něco podobného, z čeho by šel vypěstovat živý plot kolem pozemku?

Taky by bylo dobrý,kdyby to rostlo rychleji ,jak se říká-aby Vám to rostlo před očima :)Moc děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Živý plot vás schová. Poradíme vám, jak ho vypěstovat,CUP­RESSOCYPARIS LAILANDII – nejrychleji rostoucí jehličnan na živé ploty Proč právě cupressocyparis? – Velmi rychlý růst s přírustkem o 0,8–1,2 m za rok! Možnost neomezeného sestřihování a tvarování. Příjemný svěže zelený vzhled po celý rok, neprosychá, nerezaví a nevytváří šišky. Kdy sázet? Sázet je možné na jaře i na podzim, na podzim je více vláhy, lépe zakoření, první zimu je vhodné přikrýt chvojím, aby nedošlo k poškození mrazem. Při jarním sázení je nutné pravidelně zavlažovat, aby nedošlo k přeschnutí sazenic a zastavení růstu. Doporučuji sázet na vzdálenost 40 cm. Výška sazenic při prodeji 30–40 cm, od plotu sázet min. 0, 8 – 1 m. Hnojení – stačí nahnojení Cereritem nebo Hydrokomplexem na začátku vegetace, růst se podstatně zrychlí pravidelnou závlahou v době sucha s přídavkem Kristalonu v zálivkové vodě. Jak stříhat? První dva roky není třeba nijak upravovat, pouze vyvazovat k opoře, aby sazenice rostly rovně.Po dosažení požadované výšky zakrátíme růstové vrcholy a zakracujeme boční rychle rostoucí výhony. V dalších letech stříháme podle potřeby do tvaru který požadujeme.

Zdroj: http://hobby.id­nes.cz/zivy-plot-vas-schova-poradime-vam-jak-ho-vypestovat-fyf-/hobby-zahrada.asp?c=A081014_­201807_hobby-zahrada_

Další odpovědi
venkovan

Voleb je mnoho. Ale kdybych měl já volit, tak sázím dřeviny které lze zmlazovat pokud dojde k nějakému estetickému, či zdravotnímu poškození živého plotu. Nevoli bych dřevin které rychle rostou, není to dobré řešení z dlouhodobého hlediska – neustálé stříhání i několikrát za rok za to nestojí. Lze udělat dočasné řešení například neprůhlednou sití a nechat živý plot růst pomaleji.
Lze také postavit konstrukci se sítí s velkými oky a ji nechat porůst popínavými dřevinami jako je třeba „růže z Jericha“. Konstrukce musí být pevná a trvanlivá, protože popínavé dřeviny dohně váší samy o sobě a ještě k tomu nápor větru, sníh apod, trvanlivá aby alespoň vydržela 50 let.
Další otázkou zda plot musí být stříhaný a nebo volně rostoucí, který má proti stříhanému mnoho dobrých vlastností ale jen jednu negativní – potřebuje prostor cca 2 –3 m.
Pokud stříhaný živý plot má být tak okolo 2,5 m vysoký a je to v místě kde je dost vláhy, volil bych buk lesní. Pokud by byl čas, tak z jehličńanů jedině tis červený a nebo tsugu.
Další dřeviny jsou třeba habr obecný, ptačí zob ale ten poloopadavý apod.
Ale pokud je trochu prostoru, volil bych volně rostoucí keře, složil si je tak aby mi kvetly od jara do podzimu (opakování kvetení u některých druhů), barvily se listy, zdobily je plody a v zimě tam byly i zajímavé uspořádání větví apod. Volně rostoucí živý plot je i pohodlný – zmlazuje se jednou za čas (podle potřeby i déle než 10 let), ale hlavně celoročně proměnlivý.http://den­dro.mojzisek.cz
Pro Teryll – 15 let staré tůje by mohly být okolo 8 m vysoké a asi 1,5 metru v průměru, ale zřejmě víc, protože budete mít běžné kultivary. Ale jen málokterá by měla jeden průběžný kmen, protože se pěstují ze řízků. mnohokmenný tvar tůje je neštěstí v době kdy napadne hodně mokrého sněhu a nemo když se jeden kmen zlomí.

Terryle

My máme doma túje. Nevím přesně, jakej druh to je, ale je to moc příjemná barva a rostou solidně. Máme je snad 15 let a kdyby se nestříhaly, měly by už snad 5 metrů… a to to byly půlmetrový stromečky :)

elektrikář

U nás má soused plot z ptačího zobu kolem pletiva co proleze ven se ostřihuje není mi vidět do zahrady.

katei

Ahoj Roxy 🙂 já bych celkem klidně doporučila i šeřík. Když kvete, je to prostě nádhera. A je to nezmar 🙂 Ať se daří.