betulililili

Poradíte s logicko-matematickým příkladem?

Je sucho. Indiáni musí najít nový pramen. Indiáni naštěstí moc vody nepotřebují, takže stačí, aby z něj mohli čerpat 5 litrů za sekundu. Po dlouhém putování pouští nakonec jeden objevil, ale nemohou jej ihned využít, protože na něm sedí žába. Indiáni se rozhodli, že se ji pokusí vyhnat jen tehdy, bude-li pramen dostatečně silný. Žába vždy 10 minut hltá veškerou vodu z pramene a potom ji vyvrhne do svého bazénu. Protože to dělá opakovaně po delší dobu, vypadá už velmi divně: na začátku hltání má tvar koule o poloměru 10 cm a po deseti minutách se z ní stane koule o poloměru 1 m. Indiáni sice dokázala najít v tabulkách vzoreček pro objem koule, ale dál se ve výpočtu nedostali. Poradíte jim, kolik litrů vody za sekundu teče z pramene a zda má tedy smysl pokusit se žábu odehnat?.. prosím i výpočet jak jste na to přišli díky :)
Doplňuji:
takže výsledek je jakej? moc dobře tomu nerozumim :) jinak dííky moc

Odpovědi
Alesh

Jednoduchý, ne? Je teda pravda, že na kase v Kauflandu tohle potřebovat nebudeš. 🙂
Stačí jen vědět, že 1 litr = 1 dm3 a ideálně hned poloměry převést na decimetry, čas potom na sekundy.
(objem_nafouklé_žá­by – objem_prázdné_žá­by)/doba_sání_žá­by = (objem_koule_r=10dm – objem_koule_r=1dm)/(1­0*60 s)
Pokud je výsledek < 5 l/s, pak nestačí, jinak stačí a žábu vyhnat. Předpokládám, že vodu blije 0 sekund a nebo jsem blbě četl zadání, četl jsem to jen jedním vokem. 😉