race02

Poradíte mi z výpočtem?

Pozemková parcela tvaru rovnoramenneho lichoběžníku o základnách délky 60m a 125m a rameni délky 84.5m bude kolmicí k základnám rozdělena na dvě shodné parcely. Vypočítejte délku jejich společné hranice.
Doplňuji:
No teď koukám ,že mi nejde ještě jeden příklad a to tento: Nyklíčkovi si koupili televizor s plochou obrazovkou o úhlopříčce 55 cm. Určete délku a šířku obrazovky, jestliže jsou v poměru 4:3.

Nejlepší odpověď
mosoj

78 m

Tu chybějící stranu do toho pravúhlého trojúhelníka vypočteš když odečteš zakladny mezi sebou a vydělíš dvěma ( 125–60)/2= 32,5.
Pak už je to opravdu jenom otázka té Pythagorovy věty!
Doplňuji:
Podáš prst utrhnem ti ruku !!

Nevím co všechno jste se již učili! Já bych to spočetl přes fc tang. nebo cotang.
Poměr 4/3, 3/4 je hodnota funkce tang nebo cotang!!

Další odpovědi
Michal Kole

Sice jsem si to nekreslil, ale podle hrubé představy stačí najít pravoúhlý trojúhelník a pythagorovou větou si vypočítat chybějící rozměr a pak už je to jen o aritmetice.

také by to šlo goniometrickými funkcemi sinus,kosinus, tangens, kotangens, ale to už by vyžadovalo přesné narýsování, aby byl znám úhel.

anonym

Neporadím,ne proto že bych nevěděl,ale proto,že to nevím|!

lenka.seda

podle toho v jaké si třídě? nebo na jakou školu? na základku?

mosoj

Tak to jde jednodušeji.

1.strany obdélníka jsou a/b
2. ty jsou v poměru 4/3
3. a/b=4/3
4. a=4b/3

Podle pyth. vety:
5. 552 – (4b/3)^2 = b2
6. 552 – 16b2/9 = b2
7. 9*552 = 25b2
8. 9*552/25 = b2
9. b = druha odmocnina z 9*552/25
10. b = 33
11. 552−33^2= a2
12. a = 44

Strany obrazovky jsou 44 a 33 cm pri uhlopricce 55 cm.

mosoj

Zdravím Nyklíčkovi !

led

K daným príkladom použite na výpočet Pytagorové nohavice (Pytagorovú vetu: štvorec nad preponou sa rovná…)